Ósemka czyta „Wesele!”

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych dzieł literatury polskiej. Przed sześciu laty zainicjował ją i objął patronatem ówczesny prezydent Bronisław Komorowski. Polacy czytali wspólnie: „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, dzieła A. Fredry, „Trylogię” H. Sienkiewicza, „Lalkę” B. Prusa, a rok temu „Quo vadis” H. Sienkiewicza.

W tym roku na liście lektur Narodowego Czytania znalazło się „Wesele” S. Wyspiańskiego. Dramat wybrany został podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Wygrał z „Przedwiośniem” S. Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” H. Rzewuskiego i „Beniowskim” J. Słowackiego. Jest to utwór niezwykle ważny dla naszej historii, kultury i tożsamości narodowej. Powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Wyspiański uczestniczył w tym wydarzeniu, obserwował, przysłuchiwał się i przetworzył autentyczny obraz życia w dzieło literackie.

Różnorodność postaci dramatu, niezwykła sceneria, bogactwo odniesień i symboli sprawiają, ze „Wesele” jest utworem szczególnym, z cała pewnością godnym Narodowego Czytania.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 od czterech lat uczestniczy w tej ogólnopolskiej akcji. Czytaliśmy już wspólnie „Trylogię” H. Sienkiewicza, „Lalkę” B. Prusa, „Quo vadis” H. Sienkiewicza, a w tym roku „Wesele”. W przygotowania zaangażowani byli uczniowie kl. 5 -7 oraz oddziałów gimnazjalnych. Gimnazjaliści pod kierunkiem nauczycieli: p. Kordiana Zamojskiego i p. Weroniki Tworowskiej wykonali gazetkę i wystawkę związaną z autorem i jego dziełem. Na uwagę zasługuje piękne wydanie dramatu, sekretarzyk i kałamarz z epoki, strój krakowski oraz jakże ważne w „Weselu” symboliczne przedmioty: róg, parciany sznur i czapka z pawim piórem.

6 września na trzeciej godzinie lekcyjnej wokół wystawki zgromadzili się uczniowie i nauczyciele. Pani Teresa Medyńska – Aporowicz przypomniała krótką historię Narodowego Czytania, wprowadziła w tematykę utworu. Szkolne czytanie poprzedziło wysłuchanie muzycznej interpretacji fragmentu „Wesela” w wykonaniu Marka Grechuty. Następnie pani dyrektor Lucyna Bończak i p. Kordian Zamojski przeczytali scenę 21 z II aktu dramatu, rozmowę Poety z Rachelą, córką bronowickiego karczmarza. Kontynuowanie lektury odbywało się w klasach. Czytali nie tylko nauczyciele i uczniowie, ale również niepedagogiczni pracownicy szkoły oraz chętni rodzice. W kl. IIB gimnazjum w rolę Księdza wcielił się ks. Paweł Krukowski, a w kl.5 b partie Zosi i Haneczki czytały sekretarz szkoły p. Beata Ożóg i jedna z mam p. Monika Łobodziec.

Celem ogólnopolskiej akcji jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. Te same cele przyświecały realizatorom wspólnego czytania w Ósemce. Mimo że „Wesele” to utwór trudny dla młodego odbiorcy, uczniowie mieli poczucie, że uczestniczą w czymś ważnym, pięknym i wartościowym.

Teresa Medyńska – Aporowicz

wesele wyspianski 1

wesele wyspianski 2

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.