Piątoklasiści z Ósemki w poszukiwaniu niebieskich drzwi.

Czy świat fantazji, magii to tylko elementy baśni, które czytamy z przymrużeniem oka? A może istnieje kraina, która jest blisko, tak blisko, że trudno sobie nawet wyobrazić, że mogą do niej prowadzić pewne niebieskie drzwi?


Te i inne pytania towarzyszyły uczniom i opiekunom brzeskiej Ósemki na pokazie filmu „Za niebieskimi drzwiami”, który odbył się 27 września w Brzeskim Centrum Kultury. Piątoklasiści wraz z wychowawcami: Teresą Medyńską-Aporowicz, Anną Bromboszcz, Weroniką Tworowską i Iwoną Wojciechowską mieli okazję, by tym razem poznać lekturę autorstwa Marcina Szczygielskiego z nieco innej – filmowej strony. I nie zawiedli się – świat wykreowany przez głównych bohaterów dostarczył im wrażeń o jakich nawet nie śnili. Podróż, w którą wybrali się razem z Łukaszem, Monią, „Zgryzem” oraz „Pchełką” okazała się przeniesieniem w świat snów, marzeń, fascynacji i lęków młodych ludzi. Tak jak w baśni, trzeba było dokonać w nim wyboru między dobrem a złem i podążać w ślad za tym wyborem, by na końcu wygrać walkę o swoje życie. Podróż ta była więc chwilami mroczna, radosna, tajemnicza i magiczna, bogata w bohaterów zarezerwowanych dla świata fantastycznego i tych bliskim rzeczywistości.

Magiczne drzwi oraz świat wykreowany przez Mariusza Paleja – reżysera filmu był jednak tylko pretekstem do ukazania tego, co w wizji twórców dzieła najważniejsze. Jest nią pochwała siły jaka płynie z więzi rodzinnej, w której niezbędna jest rodzicielska miłość. To ona wyzwoliła bohatera z sideł demonicznego Krwawca, przywróciła światu ład i porządek. I to o nią trzeba dbać, by nasze życie było pełne miłości, szacunku i zrozumienia.

Projekcję filmu poprzedziła emisja spotów kampanii społecznej, przygotowanej przez Fundację Opolska Jazda, a także rozmowa o zachowaniach, które mogą wywołać niebezpieczne sytuacje na drodze. Na spotkaniu poruszony został również temat śpiączki, który pojawił się w filmie. Warto wspomnieć, że bilet na film „Za niebieskimi drzwiami” był cegiełką na Fundację Ewy Błaszczyk „Akogo?”, która zajmuje się opieką i pomocą dzieciom po ciężkich urazach mózgu, często przebywających w śpiączce.

Niezwykła lekcja, w której mogli wziąć udział uczniowie Ósemki poruszyła wiele ważnych tematów dla współczesnego młodego człowieka. Nie zabrakło na niej również niespodzianek. Jedną z nich było spotkanie z bohaterem filmu – „Zgryzem”, granym przez mieszkańca Brzegu – Oskara Wojciechowskiego. Uczniowie sprawnie wcielili się w rolę dziennikarzy i przeprowadzili z młodym aktorem wywiad. Organizatorzy spotkania przygotowali też quiz i nagrody – cztery koszulki z logo filmu.

Po takiej dawce przyjemności i niespodzianek miło spacerowało się w stronę szkoły, która stara się sprostać oczekiwaniom młodych ludzi i podążać za nimi oraz ich pasjami, lękami, pytaniami.

 

Weronika Tworowska

 

10 2017-niebieskich-drzwi brzeg24-1

 

10 2017-niebieskich-drzwi brzeg24-2

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.