Uroczyste pasowanie w Ósemce 2017

„Kluczem do edukacji jest przeżycie piękna” – te wyjątkowe słowa stały się hasłem przewodnim uroczystości, która 13 października, w dzień poprzedzający Święto Edukacji Narodowej, miała miejsce w murach brzeskiej Ósemki.


Cóż to było za świętowanie! Szkoła w tym dniu piękniała z minuty na minutę. Było to z pewnością zasługą długo przygotowywanych kolorowych dekoracji, przebrań, a także uśmiechniętych buzi pierwszoklasistów i skupionych wokół nich wychowawców. Tradycją Ósemki jest wyjątkowy termin Pasowania na pierwszoklasistę, który od wielu lat przypada na Dzień Nauczyciela. Pierwszaki, dzięki temu, mogą poczuć, jak ważne jest ich aktywne uczestnictwo w życiu społeczności szkolnej. Pierwsze miesiące szkoły to dla nich nie tylko poznanie nowych zasad, praw i obowiązków, ale też branie udziału w  przygotowaniach do tak ważnej uroczystości.

„Uwaga wszyscy! Wchodzą pierwszaki!” – na dźwięk tych słów uczestniczący w tym dniu goście: rodzice, uczniowie, wychowankowie i nauczyciele Publicznego Przedszkola nr 10, a także inni przyjaciele szkoły wraz z panią dyrektor Lucyną Bończak i panią wicedyrektor Iwoną Kiesińską, uroczyście przywitali młodych uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8. Sześćdziesięcioro ośmioro uczniów klas pierwszych zaprezentowało się barwnie i pomysłowo. Każda z trzech klas świętujących w tym dniu miała inne przebranie i przez całą akademię prześcigała się w odgadnięciu, jaką rolę ma spełniać szkoła i czego tak naprawdę powinna nauczyć młodego człowieka. Uczniowie z klasy 1a wraz z wychowawcami: Dorotą Wojciechowską i Beatą Kosztowniak prezentowali typ ucznia – artysty, który w szkole chce przede wszystkim dobrze się bawić, śpiewać, tańczyć, rozwijać kreatywność oraz zacieśniać więzi z innymi dziećmi. Wychowankowie klasy 1b przedstawili typ ucznia – naukowca. Wraz z panią Katarzyną Kęśminowicz przypominali o bardziej powszechnej roli szkoły, która pomaga w nauce czytania, pisania, liczenia, odkrywania co dzień nowych tajemnic z dziedziny nauki. Patrząc na uczniów klasy 1c od razu wiadomo było, że pani Iwona Pasternak przygotowała swoją grupę na podobieństwo sportowców. Stroje sportowe, które ich zdobiły, świetnie się sprawdziły podczas tańca z pomponami.

Program artystyczny, prowadzony przez panią Dorotę Wojciechowską oraz uczniów klas trzecich i czwartych, pozwolił na zaprezentowanie się każdemu wychowankowi klasy pierwszej. Nie zabrakło w nim wierszy, tańców oraz piosenek tematycznie związanych z  obowiązkami ucznia, bezpieczną zabawą, radością uczenia się i poznawania świata. Odważni pierwszoklasiści do kulminacyjnego tańca zaprosili również panie: dyrektor i wicedyrektor, które wykazały się poczuciem humoru i niezłą kondycją. Uczniowie wraz z nauczycielami udowodnili, że w szkole nie tylko się uczymy, ale również możemy marzyć i bawić się. Rodzice dumni ze swoich pociech nagradzali dzieci gromkimi brawami.

Po wspólnej zabawie nastąpił najważniejszy moment uroczystości, w którym pierwszoklasiści złożyli ślubowanie w obecności pocztu flagowego. Magiczny ołówek trzymany przez panią dyrektor miał w tym dniu wiele pracy! Po uczniach – zaszczytu ślubowania dostąpili również rodzice oraz  wychowawcy klas pierwszych. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, pierwszą legitymację oraz kuferki z pomocami dydaktycznymi.

Dzień Edukacji Narodowej to doskonały moment, by docenić codzienne zaangażowanie nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły. Nie mogło w tym dniu zabraknąć wyrazów wdzięczności ze strony dzieci i rodziców. Uczniowie w wierszach i piosenkach podziękowali nauczycielom i pracownikom szkoły za trud, poświęcony czas i okazywane serce. Występ uświetnił również zespół wokalny, który pod batutą pani Katarzyny Głuskiej, zachwycił i wzruszył zebranych na sali gości. Tego dnia nie brakowało emocji, serdeczności oraz wzajemnego świętowania i cieszenia się wraz z młodymi adeptami.

Najważniejszym przesłaniem, płynącym z pięknej akademii, były słowa pani dyrektor, która zapewniała, iż podróż w którą dziś wspólnie wyruszamy dostarczy nam wszystkim wiele radości i satysfakcji ze zdobywanej przez uczniów wiedzy i różnorodnych umiejętności tak potrzebnych na dalszych etapach kształcenia oraz w życiu . Mamy nadzieję, że wszystkie dzieci  będą rozwijały się w naszej szkole wszechstronnie z uwzględnieniem  swoich indywidualnych możliwości i zainteresowań. Naszym zadaniem jako nauczycieli będzie wspieranie ich w tym dążeniu, bo szkoła to takie szczególne miejsce, w którym bardziej widać to, co nas łączy, niż to, co nas dzieli. W brzeskiej Ósemce z pewnością znajdzie się miejsce dla marzycieli, naukowców, sportowców, artystów i wielu innych pasjonatów, bo tu uczą niezwykli nauczyciele, którzy traktują swoją codzienną pracę  jak powołanie i zawodową pasję.

Weronika Tworowska

Pasowanie 2017 1 2

Pasowanie 2017 13

Pasowanie 2017 17

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.