Koncert akordeonowy w Ósemce

26 października w Publicznej Szkole Podstawowej nr 8 odbył się koncert łódzkiego duetu akordeonowego: Zbigniewa Sobieraja i Kazimierza Barasińskiego. Obaj muzycy koncertują na terenie całego kraju, biorąc udział w ogólnopolskich festiwalach muzyki kameralnej. Goszczą również w polskich szkołach, przybliżając młodym słuchaczom wybrane utwory muzyki klasycznej i rozrywkowej. Do Ósemki akordeoniści przybyli na zaproszenie nauczycielki muzyki – pani K. Głuskiej.

Piątkowe spotkanie było pełne radości i profesjonalizmu, czego zasługą była postawa obu muzyków. Podczas koncertów muzycy zaprezentowali utwory G. Rossiniego, B. Volmera, A. Chataczuriana,  M. Musorgskiego, które zalicza się do muzyki ilustracyjnej. Pojawiły się także przeboje muzyki klasycznej, takich kompozytorów jak: J.S. Bach, W.A. Mozart, N. Paganini oraz S. Moniuszko. Zaproszeni goście wykazali się dużym poczuciem humoru i znajomością przebojów muzyki rozrywkowej. Wśród granych utworów nie zabrakło tych z repertuaru S. Joplin, R. Watersa, a także tańców typu: krakowiak, oberek, mazur, walc czy polonez.

Dużym atutem spotkania z muzykami były ciekawe pogadanki, dotyczące zarówno przedstawianych utworów muzycznych, najsłynniejszych kompozytorów, gry na akordeonie, jak i podstawowych terminów muzycznych oraz polskich tańców narodowych. Treść koncertów dopasowana była do predyspozycji i wieku młodych melomanów, dlatego odbyły się one w trzech turach. Do południa sala gimnastyczna zamieniła się ze sportowej w koncertową. Podczas koncertu uczniowie brali aktywny udział w tej nietypowej lekcji – zadawali pytania, próbowali gry na akordeonie, udzielali odpowiedzi na zabawne zagadki prowadzącego.

Na zakończenie akordeoniści zagrali utwór „Skrzypek na dachu” J. Bocka i zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po koncercie był też czas na pamiątkowe fotografie oraz autografy. Uczniowie z pewnością zapamiętają na długo tę nietypową i bogatą w przekazie lekcję muzyki.

akordeonowy2017

Katarzyna Głuska

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.