„Śniadanie daje moc!” – zdrowo i kolorowo w Ósemce

Aby zwiększyć świadomość uczniów na temat roli zdrowego odżywiania, PSP nr 8 w Brzegu już po raz szósty włączyła się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”, organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

8 listopada 2017 r. od rana szkoła kusiła uczniów, nauczycieli i rodziców zapachami świeżości roznoszącymi się po szkolnym korytarzu, co jeszcze bardziej pobudzało apetyt na zdobywanie wiedzy o zdrowym śniadaniu. Wszyscy uczniowie klas 1-3 najpierw wspólnie z wychowawcami przygotowywali, a później spożywali drugie śniadanie, złożone wyłącznie z pełnowartościowych produktów. W przygotowaniach ochoczo wsparli nas rodzice uczniów. Dzięki nim na naszych szkolnych „stolikach śniadaniowych” znalazły się produkty niezbędne do prawidłowego rozwoju swoich pociech.

I tym razem, tak jak w latach poprzednich, panowała duża różnorodność jeśli chodzi o rodzaj posiłków oraz sposób ich przygotowania. Praktyczne działania poprzedzone były pokazem i omówieniem tych produktów spożywczych, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. W większości klas uczniowie przy wspólnym stole tworzyli kolorowe kanapki, przygotowywali pyszne szaszłyki owocowe i warzywne, sałatkę owocową, smaczne surówki. Nowością okazały się żaglówki z jajka, a także pyszny twarożek w postaci myszek, ludzików oraz stworków. Nie zabrakło też świeżych soków – źródła wielu witamin.

Nauczyciele przeprowadzili pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. To dzięki niemu dzieci mają siłę
i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Lista 12 zasad zdrowego odżywiania zaczyna się od mycia rąk,
o czym często zapominają nawet dorośli. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia, o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa, wybierać ciemny chleb zamiast bułek, a także pić wodę czy soki, zamiast napojów gazowanych. Mowa była też o tak potrzebnej młodym ludziom – aktywności fizycznej oraz o unikaniu słodyczy i chipsów, których zbyt częste spożywanie prowadzi do otyłości i innych chorób.

Uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że zdrowe jedzenie też może być pyszne. Nauczyli się w jaki sposób odczytywać etykiety umieszczone na produktach oraz przygotowali samodzielnie plakaty i wiersze na temat piramidy żywienia. Dopełnieniem tak ekscytującego dnia była degustacja potraw na szkolnym korytarzu przygotowana dla całej społeczności uczniów.

Po przyłączeniu się do programu i założeniu w klasach klubów śniadaniowych PSP nr 8 każdego roku otrzymuje certyfikat w ramach edukacji zdrowotnej. Na tej akcji edukacja o zdrowej żywności w klasach 1-3 się jednak nie kończy. Przez poprzednie lata nasza szkoła systematycznie uczestniczyła
w ogólnopolskich programach: „Szklanka mleka” czy „Warzywa i owoce
w szkole”, aktualnie jest realizowany ,,Program dla szkół’’.

Wierzymy, że udział w programie przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania przez dzieci – w domu i szkole. Śniadanie daje moc! Jesteśmy tego pewni.

Aneta Barcewicz

sdm2017 2

sdm2017 3

sdm2017 4

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.