Uczniowie z „Ósemki” z wizytą u Aleksandra Fredry

„Zemsta” nie taka straszna dla młodych odbiorców!Przekonali się o tym uczniowie Ósemki z klas: IIA, IIB i 7b, którzy 20 listopada chętnie wybrali się z opiekunami: Teresą Medyńską-Aporowicz, Anetą Strzechą-Ochocińską, Weroniką Tworowską, Edytą Tyczko i Krystyną Wierzbicką do Teatru Komedia we Wrocławiu, by w murach Teatru Lalek obejrzeć spektakl, który nazywany jest arcydziełem polskiej komedii. Autorem utworu jest Aleksander hr. Fredro, który napisał „Zemstę” prawie 200 lat temu. We Wrocławiu znajduje się pomnik pisarza, który tego dnia miał wyjątkowych gości z brzeskiej Ósemki. Ba, pan Aleksander znajduje się na zdjęciach wielu z nich, zadaniem uczniów było bowiem zrobienie sobie selfie z autorem sztuki.

Spacer, choć krótki, wspaniale przygotował wszystkich na odbiór spektaklu. Pomogła w tym również półgodzinna prelekcja pracownika wrocławskiego Ossolineum, który w barwny i ciekawy sposób opowiedział uczniom o życiu i twórczości Fredry oraz o historii powstania utworu. „Zemsta” przeniosła nas w odległe czasy i pokazała, że mimo innego języka, kostiumów, rekwizytów, ludzie i ich problemy są wciąż takie same. Kłótnie, waśnie międzyludzkie to temat wciąż na czasie, egoizm, walka o władzę, miłość, problemy w rodzinie – przecież znamy to z własnego podwórka.

Uczniowie nie szczędzili oklasków po zakończeniu sztuki. Dzieląc się wrażeniami, wielokrotnie podkreślali walory aktorów, czyli dobrą dykcję, postawę sceniczną i mowę niewerbalną wykorzystywaną podczas grania. Docenili również dekorację, scenografię, kostiumy aktorów, nawiązujących do czasów, w których powstał utwór. Jak na komedię przystało, było też sporo śmiechu, uśmiechu i rozbawienia. Po raz kolejny uczniowie przekonali się, że realizacja podstawy programowej może odbywać się w ciekawy i zabawny sposób. Wyjście do teatru jest doskonałym uzupełnieniem przy omawianiu lektury, zwłaszcza dramatów i komedii scenicznych.

Mamy nadzieję, że na dźwięk słów wypowiadanych w sztuce przez Klarę: „Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby” każdy z brzeskiej widowni będzie je kojarzył z „Zemstą” i uśmiechnie się, wspominając wspólne odkrywanie komedii czasów romantyzmu.

Weronika Tworowska

Zemsta 20.11

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.