Zajęcia z „Robotyki” w Ósemce

W naszej szkole dla uczniów klas 4 prowadzone są przez p. Małgorzatę Habrych dodatkowe zajęcia z programowania. Programowanie to kolejny z języków, który warto opanować – rozwija umiejętność kreatywnego rozwiązywania problemów, a przede wszystkim logicznego myślenia. W ramach zajęć dzieci uczą się kodowania i programowania w programie Scratch. Zajęcia prowadzone są w myśl zasady Janusza Korczaka „Pozwólmy dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy” – należy dzieciom pozwolić poszukiwać rozwiązań i dochodzić do właściwych wniosków

Podczas zajęć uczniowie bardzo chętnie korzystają ze strony: http://godzinakodowania.pl/Godzina Kodowania, organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computerhttps://csedweek.org/about” Science EducationWeek, USA), jest największą inicjatywą edukacyjną w historii, adresowaną do uczniów z całego świata. Cieszy się również dużą popularnością w Polsce. Celem tej inicjatywy było przybliżenie uczniom informatyki w formie łamigłówek z postaciami z ich gier i zabaw, których rozwiązanie polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków.

 

Podczas zajęć z “Robotyki” uczniowie wzięli udział w projekcie edukacyjnym “Od kodowania do programowania” w ramch konkursu “Z programowaniem za pan brat” organizowanym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Głównym założeniem projektu była nauka programowania w formie zabawy jak również rozwijanie logicznego myślenia i kreatywności poprzez gry, zabawy, komputerowe symulacje i wizualne programowanie. W ramach projektu uczniowie zbudowali roboty z klocków LEGO WeDo, podłączyli je do komputera i odpowiednio zaprogramowali zgodnie z przyjętymi założeniami. Projekt „Od kodowania do programowania” miał pokazać uczniom, że większość czynności, które wykonują w życiu codziennym związane jest z programowaniem np. mycie zębów, piecznie, gotowanie itp. Żeby nauczyć się programować wcale nie trzeba mieć komputera – wystarczy „kartka i długopis”. Najpierw musimy nauczyć się kodować – żeby potem móc programować.

Małgorzata Habrych

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.