Dzień Niepełnosprawnych w Ósemce

W dniu 7 grudnia 2017r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 8 był obchodzony Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Dla wielu osób z naszej szkoły to święto było jak normalny dzień, gdyż na co dzień spotykamy się z osobami, które zmagają się z niepełnosprawnością. Pedagog specjalny pani Aleksandra Pabian oraz pani psycholog Daria Maryszczak, postanowiły jednak w wielu klasach przypomnieć o tym, że są różne rodzaje i stopnie niepełnosprawności. W tym celu przeprowadziły bardzo przydatne i praktyczne zajęcia, w których mogliśmy się wczuć w sytuacje osób, które straciły wzrok lub ręce. Zajęcia zaczęły się od swobodnych skojarzeń spisanych na tablicy dotyczących rodzajów niepełnosprawności. Dodatkowo każdy z nas miał do przemyślenia, jak na co dzień funkcjonują takie osoby. Zwróciliśmy uwagę również na to, że jeśli ktoś nie jest całkowicie sprawny, to nie oznacza że nie może rozwijać swoich zainteresowań. Przykładem tego jest Stephen William Hawking, który ma sparaliżowaną większą część ciała, a jest znanym astrofizykiem, kosmologiem i fizykiem teoretykiem. Po wspólnych rozmowach przeszliśmy do wczuwania się w sytuację osób niepełnosprawnych. Pierwszym zadaniem było pokonanie wyznaczonej trasy po szkole z chustką na oczach oraz rozpoznanie przedmiotu, który dostało się do rąk. Dla wielu osób to zadanie nie było trudne, ale tylko dlatego, że chodzimy do tej szkoły od wieku lat i doskonale znamy jej topografię.

Rozpoznanie danego nam przedmiotu również nie sprawiło większego problemu, ponieważ wykorzystaliśmy nasz zmysł dotyku, którym rozpoznaliśmy jaką strukturę oraz kształt ma dany przedmiot. W drugim zadaniu wczuwaliśmy się w osobę bez rąk i wykonywaliśmy różne zadania takie jak: złapanie piłki, przyniesienie plecaka oraz odkręcenie wody ze związanymi rękami. Jak się okazało odkręcenie wody było dla nas niewykonalne i zastanawialiśmy się, jak takie osoby robią to na co dzień. W tym dniu uczniowie z każdej klasy, którzy realizowali lekcję wychowania fizycznego, uczestniczyli w zajęciach, które organizowała pani Ania Czekaj – tyflopedagog. Uczniowie wraz z panią Anią bawili się piłką dźwiękową, a następnie mogli wczuć się w osobę niewidomą, poruszając się przy pomocy białej laski. Zajęcia na dużej sali gimnastycznej przeprowadził pan Andrzej Szponder z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji i Sejmiku Osób Niepełnosprawnych z Wrocławia, który na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim. Zdziwiło nas bardzo to, że taka osoba może wykonywać różne akrobacje, być aktywna fizycznie. Ciekawostką dla nas fakt, iż pan Andrzej pomimo swojej niepełnosprawności świetnie radzi sobie w swoim gospodarstwie, które sam oporządza. Nasz gość udowodnił nam, że nie wolno się poddawać i należy w życiu robić to co się lubi. Wszystkim uczniom spodobała się jazda na wózku slalomem, jednak wjazd na podwyższenie sprawiało nam kłopot, z którym każdy próbował sobie radzić. Na parterze oraz na pierwszym piętrze szkoły, przygotowane zostały tablice informacyjne, które wykonała Pani Ewa Szara. Dodatkowo każdy z pracowników szkoły oraz uczniów, miał mieć żółty element ubrania, który jest znakiem solidarności z osobami niepełnosprawnymi. Osoby które nie posiadały żółtych akcentów dostały żółte kwiatki do wpięcia w ubranie. W dni poprzedzające to święto, przeprowadzony został konkurs plastyczny, nad którym czuwała pani pedagog Jolanta Gawlik. Tematyka konkursu plastycznego brzmiała:” Jesteśmy sobie potrzebni-integracja w oczach dziecka”. Wyłoniono trzy miejsca: 1 miejsce zajął Wiktor Kruczek z klasy 6a, 2 miejsce Agnieszka Lachowicz z klasy 5a oraz III miejsce – Kaja Frąckowiak również z klasy 5a. Uczniowie dostali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Dodatkowo w tym dniu klasy integracyjne tj.1a, 2a i 3a wzięły udział w zabawie mikołajkowej zorganizowanej przez Zespół Szkół Zawodowych nr 1 podczas której integrowały się z uczniami Publicznej Szkoły nr 7 oraz z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej, którymi zajęli się chętni wolontariusze.

Do reportażu szkolnego zdjęcia wykonywał uczeń klasy IIA – Kamil Szozda. Jak się okazało zajęcia w tym dniu były dla wszystkich uczniów bardzo przydatne, ponieważ przyjrzeliśmy się bliżej problemom z jakimi na co dzień zmagają się osoby niepełnosprawne.

Autor : Dawid Smoliński z kl. IIA gimnazjum

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.