Nauczyciel na medal, czyli słów kilka o …

„Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje – przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil.”
Janusz Korczak

Słowo wstępne jest pięknym zaproszeniem do lektury tegoż artykułu. Tekstu, który przedstawi sylwetkę osoby oddanej swojej pracy, pasjonata i dobrego ducha naszej szkoły. Mowa o panu Zbigniewie Marciniaku, nauczycielu edukacji wczesnoszkolnej w Publicznej Szkole Podstawowej nr 8 w Brzegu. Z inicjatywy rodziców i dzieci został zgłoszony do konkursu „Nauczyciel na medal” pod honorowym patronatem Opolskiego Kuratora Oświaty Michała Sieka, Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu oraz Nowej Trybuny Opolskiej. Dzięki uzyskanym głosom znalazł się w finale wojewódzkim tego konkursu, co jest bardzo dużym sukcesem, biorąc pod uwagę liczbę uczestników. W dniu 19.12.2017r. podczas uroczystej gali otrzymał nagrodę z rąk organizatorów konkursu. Gratulujemy serdecznie!

Niedosytem jednak byłoby tylko poinformowanie Państwa o samym wyróżnieniu. Zatem słów kilka o naszym laureacie. Słów kilka od nauczycieli – kolegów i koleżanek, słów kilka od uczniów. Słów kilka od samego laureata.

Zbigniew Marciniak to wieloletni nauczyciel Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Brzegu. 28 lat pracy w zawodzie, doświadczenie, rzetelność i pracowitość, to tylko niektóre cechy opisujące naszego głównego bohatera. To także organizator wielu ciekawych, cyklicznych uroczystości szkolnych, przeglądów, które na stałe wpisały się w kalendarz szkolny. Mowa tu m.in. o „Mistrzostwach Dwóch Pokoleń” organizowanych dla seniorów z wnuczętami, Szkolnym Przeglądzie Teatrów Klasowych „STEFEK”. Na co dzień człowiek skromny, otwarty na innych, pomocny i życzliwy. Co mówi o sobie?

Gdybym miał po raz drugi wybrać zawód, zostałbym nauczycielem. Traktuję to jako powołanie i zawodową pasję, która już od 28 lat wpływa na codzienne stawanie się lepszym człowiekiem. Bycie nauczycielem – mężczyzną w edukacji wczesnoszkolnej, a w szczególności w oddziałach integracyjnych, może niektórych zadziwiać. Mnie uczy pokory wobec inności, akceptacji dla różnorodności, empatii i wyjątkowej cierpliwości. Cieszę się, że po tylu latach nie brakuje mi wyrozumiałości, spokoju, pogody ducha i poczucia odpowiedzialności. Okazywane zaufanie i szacunek uczniów, rodziców, i współpracowników buduje mnie na nowo.

Warto w tym miejscu przytoczyć także słowa, które wypowiedzieli jego współpracownicy, koleżanki i koledzy z pokoju nauczycielskiego. W telegraficznym skrócie …

Zbigniew Marciniak w pigułce:

Nauczyciel z powołania
Pasjonat swojej pracy
Życzliwy i serdeczny w podejściu do uczniów
Umiejący utrzymać dyscyplinę
Wymagający
Umiejący budować poczucie własnej wartości u uczniów w tym z niepełnosprawnością
Wspierający
Złota rączka
Zawsze gotowy do współpracy
Dobrze organizujący naukę i pracę uczniów
Zachęcający uczniów do samodzielności
Posiadający duże doświadczenie
Pomocny
Dobry kolega
Zbyszek – trudno w kilku słowach zawrzeć ogrom słów, myśli, które cisną się do głowy. Jeśli miałabym jednak spróbować, to ujmę to w następujący sposób. Zbyszek to kolega, przyjaciel na dobre i na złe. To osoba, na którą zawsze można liczyć. Czasami trochę porywczy, ale serce ma na dłoni. Kiedy trzeba pomoże bez słowa, kiedy trzeba pożartuje i powie dobre słowo. To także duży autorytet dla naszych szkolnych dziatek. Zbyszku– dobrze, że jesteś !

Zbyszek Marciniak to wyjątkowy nauczyciel. Jako nauczyciel klas młodszych jest dla dzieci wzorcem do naśladowania, autorytetem oraz przede wszystkim dobrą duszą. Kiedy trzeba „tupnie nogą”, a kiedy indziej pocieszy strapioną małą istotkę. Dla wszystkich zaś w szkole jest przede wszystkim pozytywną osobą, która zawsze znajdzie w kieszeni jakiś dowcip :). A poza tym, jeśli potrzeba fachowej porady ogrodnika, to na pewno u niego się ją znajdzie i czosnek na pewno będzie plonował jak nigdy J!

Męska twarz edukacji wczesnoszkolnej.

BHP-owiec, ratownik i pogotowie w jednej osobie.

Niezastąpiony opiekun wycieczek i wszelkich wyjazdów szkolnych.

Pogoda ducha, cierpliwość i siła ukryte za zasłoną gęstego zarostu.

Pomoc w nagłych i ciężkich przypadkach wychowawczych.

„Złota rączka” pilnująca prawidłowego funkcjonowania złożonego organizmu szkolnego.

Dobry i pomocny kolega, nauczyciel, pedagog, czasem pszczelarz, czasem strażak.

Lista nie miałaby końca, lecz najlepiej sylwetkę pana Zbigniewa Marciniaka przedstawią jego wychowankowie, czyli proszę Państwa „wisienka na torcie”.

Amelka

Pan Zbyszek Marciniak jest jednym z moich nauczycieli z którym mamy lekcje. Na początku wydawał się groźny, ale tak na prawdę jest miły, zabawny i często się uśmiecha. Pan Zbyszek pilnuje porządku i jest trochę wymagający. Gdyby Pan Zbyszek zapuścił dłuższą brodę mógłby być Mikołajem. Bardzo Go lubię.

Tymek

Pan Zbyszek kojarzy mi się z drugim tatą, bo w klasie jesteśmy jak rodzina.
Pan Zbyszek zawsze jest dla mnie /dla nas pomocny i bardzo cierpliwy…

Joasia

Pan Zbyszek jest bardzo fajnym nauczycielem i ma brodę. Jest trochę podobny do Świętego Mikołaja. Jest też fanem piłki nożnej. Gdy Polacy grają mecz, to przynosi do szkoły specjalne farbki i maluje nam na policzkach flagę Polski. Czasami jest trochę zły, ale to tylko wtedy, gdy ktoś jest niegrzeczny.

Laura

Podoba mi się w panu Zbyszku to, że często żartuje i nie pozwala nam się smucić. Dzięki niemu w-f nigdy nie jest nudny. Gdyby nie był nauczycielem to myślę, że zostałby zawodowym ogrodnikiem, bo ciekawie opowiada o przyrodzie.

Helenka

Pan Zbyszek jest miły i pomocny. Chętnie pomaga innym. Lubi żartować z dziećmi i Panią Anią.
Wiktor
Pan Zbyszek jest miły, pomocny, uprzejmy i wesoły. Zawsze podczas zajęć stara się wszystko wytłumaczyć jak najlepiej. A na przerwach zawsze pilnuje bezpieczeństwa.
Jest strażnikiem naszej szkoły!

Dominik
Pan Zbyszek jest miły, bo pomaga nam na lekcjach. Na wycieczkach z Panem Zbyszkiem jest zawsze wesoło. Pan Zbyszek jest zawsze przygotowany na wszystko.
Adam
Pan Zbyszek jest jak Hagrid z Harry’ego Pottera – jest duży, ma dużą brodę i chętnie wszystkim pomaga.

Szymon

Pan Zbyszek jest jak dobry i mądry czarodziej w naszej klasie. Dba o nasze zdrowie i pomaga na lekcjach. Zawsze możemy na niego liczyć.

A ponieważ jestem fanką „Gwiezdnych wojen”, to na zakończenie proszę bardzo …
Sebastian

Pan Zbyszek jest jak Obi-Wan Kenobi, zawsze po jasnej stronie mocy. Jest najlepszym nauczycielem na świecie. Jest moim przyjacielem i mogę mu powiedzieć o wszystkim.

Zataczając koło i zbliżając się do końca spotkania z Państwem, choć można by jeszcze zapisać o Zbyszku i ze sto stron, przytoczę słowa Alberta Einsteina, który powiedział, że … Wielkim kunsztem wykazuje się nauczyciel, który potrafi sprawić, że twórcze wyrażanie siebie i nabywanie wiedzy staje się źródłem radości.

Zbigniew Marciniak taką radość daje i za to wielkie podziękowania od wszystkich !

Anna Pączek

marcinikaknamedal

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.