Nauczyciel Roku z Ósemki – kilka słów o pani Teresie Medyńskiej-Aporowicz

Sukcesy – te małe i duże mają ogromny wpływ na nasze życie: rodzinne, zawodowe, prywatne. Jako społeczność szkolna jesteśmy dumni, że w murach Ósemki pracują ludzie z pasją, uważni i cierpliwi, słuchający i uczący konsekwentnie i mądrze, ludzie – skazani na sukces. Cieszymy się, że wielu naszych nauczycieli zostało nominowanych przez rodziców w plebiscycie „Nowej Trybuny Opolskiej” –  Nauczyciel Roku klas IV-VII pod honorowym patronatem Opolskiego Kuratora Oświaty Michała Sieka, Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu oraz wspomnianej już NTO.

Jedną z osób, która znalazła się dosłownie o krok od podium jest nauczycielka języka polskiego – pani Teresa Medyńska-Aporowicz. W powiecie brzeskim w kategorii klas 4-7 wiele tygodni prowadziła jako liderka. Ostatecznie zajęła zaszczytne drugie miejsce i wraz z innymi zwycięzcami została zaproszona na uroczyste rozdanie nagród i dyplomów, które odbyło się 19 grudnia w Opolu.

Pani Terenia, Tereska to jedne z licznych zawołań – zdrobnień jakich używają uczniowie i pracownicy naszej szkoły. Uśmiechnięta, pomocna, zawsze otwarta i z ogromnym poczuciem humoru pomaga uczniom w opanowaniu trudnych zasad gramatyki i odkrywaniu przez nich tajników świata literatury. Jest polonistką z pasją i ogromnym doświadczeniem. Swoją postawą i zaangażowaniem zaraża innych. Zgłoszenie pani Teresy do plebiscytu dla żadnego pracownika brzeskiej Ósemki nie było zaskoczeniem. Trzydzieści lat pracy w zawodzie nauczyciela to wspaniały dorobek. Polonistka tak mówi o sobie: „Dziś uczniowie czują się bardziej swobodnie, są otwarci, chętniej wypowiadają swoje zdanie, już nie jest tak, jak kiedyś, że była jedna słuszna odpowiedź. W pracy pomaga mi na pewno moje doświadczenie i, szczerze mówiąc, będąc uczniem wolałabym, żeby uczyła mnie nauczycielka taka, jaką jestem dzisiaj, niż taka, jaką byłam tuż po studiach.”

By dopełnić prezentacji osoby pani Teresy wystarczy dodać, że od kilku lat pełni funkcję Przewodniczącej Zespołu Humanistów PSP nr 8, rokrocznie rolę jurora w Szkolnym Przeglądzie Teatrów Klasowych „STEFEK”, z sukcesami przygotowuje dzieci do konkursów polonistycznych i recytatorskich, jest pomysłodawcą i organizatorem wielu akcji czytelniczych. Prowadzi również działalność charytatywną. Od wielu lat, wraz z panią Małgorzatą Łanochą (również nauczycielem „Ósemki”), kieruje Stowarzyszeniem „Pokój i Dobro”, w którym popołudniami prowadzi świetlicę dla dzieci pod piękną nazwą „Przystań”.

D. Beisser pisał: „Nauczyciel … to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci na całym świecie, bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać to, co w nim najlepszego, cudzym dzieciom?” 

Co mają do powiedzenia uczniowie – dzieci, którym pani Teresa każdego dnia oddaje cząstkę siebie, dzieląc się tym, co najlepsze?

Dzieci, jak to zwykle bywa, mają wiele do powiedzenia. I pamiętajmy o tym, że często „wiedzą lepiej”. Pochwał i miłych słów na temat pani Tereski było tak wiele, że trudno by było je tu wszystkie zamieścić. Oto tylko kilka z nich:

„Pani Teresa jest najlepszym nauczycielem. Jest miła i bardzo dobrze uczy. Takiego nauczyciela jest bardzo trudno znaleźć. Bo taki nauczyciel trafia się raz na milion…” Maja Jęczalek

„Pani Terenia jest bardzo miłą i ciepłą osobą. Ma poczucie humoru. Zrozumiale prowadzi lekcje i dlatego wszyscy ją uwielbiają!” Oliwia Kopecka

„Dziękuję za to, co robi dla nas Pani Teresa. Wiele się od niej nauczyłam. Jest pomocna i ma wielkie serce. Bardzo ją szanuję.” Julia Machnik

„Pani Teresa jest miła dla nas i lubię ją za to, że trzyma dyscyplinę i jest sympatyczna. Krótko się znamy, bo dopiero rok a szanujemy się i lubimy jakbyśmy się znali już co najmniej 5 lat!”  Kaja Frąckowiak

„Pani Teresa jest miła, uczciwa, konsekwentna i wyrozumiała. Umie bardzo dobrze uczyć języka polskiego, jest także świetnym wychowawcą.” Kacper Nestorowicz

„Pani Tereska jest miła, dobrze uczy, pomaga i uczciwie ocenia sytuację”. Szymon Węgier

Jest wiele wyznaczników sukcesu. Dla jednych odpowiednią miarą będzie ilość pieniędzy, zdrowie, dla innych – powodzenie w pracy, oceny w szkole. Nauczyciel odnosi sukces każdego dnia, w którym zapracuje na uśmiech dziecka, na jego zaangażowanie, pracę, zainteresowanie. Jesteśmy dumni z sukcesów, jakie odnoszą nauczyciele Ósemki – zwłaszcza tych małych, rejestrowanych każdego dnia.

Pani Teresce gratulujemy szczególnego wyróżnienia – docenienia jej pracy, które odzwierciedliło się w ilości głosów zdobytych w plebiscycie. Dziękujemy za wspaniałą postawę, mądrość, otwartość i profesjonalizm w wielu działaniach podejmowanych dla naszej szkoły. Takim nauczycielom każdego dnia należy się medal. I to z najcenniejszego kruszca – zbudowany ze słów wdzięczności.

                                                                                                       Weronika Tworowska

Nauczyciel-Roku-z-semki--kilka-sw-o-pani-Teresie-Medyskiej-Aporowicz-2017-brzeg24-3

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.