Randka z książką w Ósemce!

Walentynki to coroczne święto zakochanych, które obchodzimy 14 lutego. Mało kto wie, że zwyczaj ten przybył do nas z Bawarii i Tyrolu w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. W ciągu niespełna trzydziestu lat stał się jednym z najchętniej obchodzonych uroczystości świeckich, mimo że nawiązuje do postaci św. Walentego, którego uznaje się za patrona zakochanych. W Polsce stałym elementem walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie ozdobnych karteczek, najczęściej w kształcie serca, opatrzonych wierszykiem i miłosnym wyznaniem.  

W Ósemce 14 lutego 2018 r. św. Walenty też dał o sobie znać. Nie zabrakło poczty walentynkowej roznoszącej wcześniej przygotowane listy, czerwonych róż i tajemniczych uśmiechów. Atmosfera święta udzieliła się też wszystkim fanom literatury. W tym dniu biblioteka szkolna zapraszała do zakochania się… w książce! Hasło: Randka z książką! towarzyszyło uczniom przez cały dzień. Instalacja wielkiej księgi z bijącym sercem, wykonanej przez panią Beatę Malinowską, była strzałem w dziesiątkę i pomogła w zachęceniu uczniów do odwiedzin w bibliotece. Tam również nie zabrakło niespodzianek. Wcześniej przygotowane i zapakowane w szary papier książki przez kilka dni nieśmiało zapełniały półki biblioteczne, by w dniu św. Walentego pokazać się z jak najlepszej strony. Kusiły ciekawymi opisami, naklejonym serduszkiem z obietnicą, że po odpakowaniu przeniosą czytelnika w nowy, fascynujący świat przygód. O zawartości pakunku czytelnik mógł się dowiedzieć dopiero w domu. Prawdziwa randka w ciemno okazała się wspaniałą przygodą dla dzieci, które jeszcze kilka dni po walentynkach dopytywały w bibliotece, czy takie randki mogą odbywać się częściej.

Akcja, chętnie obchodzona w bibliotekach miejskich i księgarniach, doskonale sprawdziła się w szkolnej bibliotece. Książki wypożyczały się jak świeże bułeczki. Nie przeszkadzał tłum, śmiech i długa kolejka na przerwach. Randka z książką i symboliczne piernikowe serduszko, wręczane w tym dniu w bibliotece, skradły niejedno dziecięce serce. Przed uczniami Ósemki wiele ciekawych inicjatyw czytelniczych. Wierzymy, że młodzi ludzie złapali bakcyla i zakochają się w książkach już na zawsze. Zalety, jakie płyną z czytania są ogromne. Książka rozbudza wyobraźnię, poszerza wiedzę i daje wiele satysfakcji.  Ma jeszcze jedną zaletę, która bardzo podoba się czytelnikom. Jak mawiał Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

                                                                                             Z czytelniczymi pozdrowieniami
bibliotekarz szkolny
Weronika Tworowska

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.