„Podróżujemy po Polsce” w PSP 8 w Brzegu w związku z „Rokiem z Niepodległą”

„Polska- to taka kraina,
która się w sercu zaczyna.
Potem jest w myślach blisko,
w pięknej ziemi nad Wisłą…

Ryszard Przymus

 

Dla niektórych wtorkowe popołudnie okazało się niezwykłą przygodą, fascynującą podróżą po Polsce. To wyjątkowa chwila, w której PSP nr 8 w Brzegu miała zaszczyt gościć sympatycznych przedszkolaków wraz z ich Rodzicami. Był to dzień 27.02.2018r. – Dzień Otwarty Szkoły. W związku z przypadającą na bieżący rok setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, chcieliśmy również włączyć się w radosne świętowanie i przybliżyć w tym dniu „małym” obywatelom Polski ważne idee, wydarzenia i uroki kraju ojczystego. W naszym programie nie zabrakło również wesołej zabawy. Już w progu naszej szkoły witały gości góralki z Podhala. Swoimi umiejętnościami tanecznymi popisały się dzieci tańcząc „Trojaka”, a następnie wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę pt. „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Zgodnie z fragmentem tekstu piosenki „Ciuchcia na dworcu czeka, dziś wszystkie dzieci pojadą nią poznać kraj. Ciuchcia pomknie daleko i przygód wiele, na pewno w drodze spotka Nas” wsiedliśmy do pociągu udając się w podróż. Pociąg ruszył. I wtedy dopiero zaczęła się przygoda. W rytm piosenki „Jedzie pociąg z daleka” dojeżdżaliśmy do ciekawych i urokliwych miejsc. Zwiedziliśmy zimową stolicę Polski – Zakopane, dawną stolicę – Kraków, następnie Warszawę i pełni wrażeń dotarliśmy do Gdańska. Nasza podróż to radosne chwile wesołej zabawy i ogromny kufer nowych wiadomości i doświadczeń. W Zakopanem podziwialiśmy przecudną panoramę Tatr. Poznaliśmy mieszkańców Podhala, ich gwarę, tradycje i kulturę. Zajęcia przyrodnicze przybliżyły dzieciom górski świat flory i fauny. W Krakowie odwiedziły smoka wawelskiego i poznały jego historię. Zajęcia plastyczne pozwoliły dzieciom pobudzić swoją fantazję i twórcze działanie. Śpiewały piosenkę o Krakowie, tworząc własny akompaniament z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych. Kolejna stacja to – Warszawa. Wybraliśmy się na spacer brzegiem Wisły poznając Syrenkę i legendę o „Warsie i Sawie”. Dotarliśmy do Gdańska. Tu poznaliśmy krajobraz nadmorski i sposoby kodowania wiadomości. Pełni wrażeń wróciliśmy z podróży. Spragnieni i w pełni uradowani udaliśmy się do kawiarenki, gdzie czekały na nas smakołyki i… niespodzianka.

Mamy nadzieję, że tak przedstawione zagadnienia dotyczące Polski na pewno przypadły dzieciom do gustu i zapadły w pamięć.

Podczas kiedy dzieci odbywały podróż po Polsce, rodzice udali się na spotkanie z dyrektorem szkoły PSP 8 p. Lucyną Bończak, mając okazję zapoznać się z zasadami rekrutacji, ofertą edukacyjną oraz bazą szkoły. Fachowej porady mogli również uzyskać od pedagoga, psychologa i logopedy. Dziękujemy wszystkim Rodzicom i dzieciom za tak liczne przybycie i zainteresowanie naszą szkołą. Mamy nadzieję, że udało nam się spełnić Państwa oczekiwania, a w dzieciach zasiać szczyptę zainteresowania i chęci podjęcia nowych wyzwań podczas rozpoczynającej się przygody zwanej edukacją.

Anna Górecka

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.