Poszukiwania tajemniczego ptaka DODO

6 lutego 2018 roku uczniowie edukacji wczesnoszkolnej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 udali się na poszukiwania tajemniczego ptaka DODO. Poszukiwania te związane były z realizowanym od tego roku szkolnego w naszej placówce programu edukacyjnego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych dla szkół „Twoje dane – Twoja sprawa”. Głównym celem programu jest poszerzenie oferty szkół o treści związane z ochroną danych osobowych i prawem do prywatności, a przede wszystkim podnoszenie poziomu wiedzy uczniów i nauczycieli na temat. Luty w naszej szkole stał się miesiącem ochrony danych osobowych, dlatego też w jego trakcie podejmowane są różnego rodzaju zadania mające na celu przybliżenie uczniom sposobów na to, jak chronić swoją prywatność.

Tym razem postanowiliśmy nasze działania skierować do najmłodszych uczniów Ósemki. W odnalezieniu tajemniczego ptaka DODO pomogły im koleżanki z klasy II B gimnazjalnej: Julia Bydłowska, Julia Bystrońska, Julia Karlikowska, Emilia Bajer, Kaja Derlatka, Hanna Górska, Nikola Owczarek, Elżbieta Terpiłowska, Karolina Kruk, Alicja Budz, Kinga Skóbel, Oliwia Podgórska i Zofia Torchała. Uczennice przy wsparciu koordynatora projektu pani Katarzyny Wolak przygotowały scenariusz zajęć dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej, a następnie przeszły do samodzielnej jego realizacji.

Podczas przeprowadzonych zajęć uczniowie zapoznali się filmikami „Owce w sieci”, które na wesoło i w sposób dla nich przystępny, pokazały, na jakie zagrożenia należy zwrócić uwagę, kiedy korzystamy z dóbr nowoczesnej technologii. Następnie uczniowie udali się na poszukiwanie ptaka DODO, którego musieli ułożyć z przygotowanych wcześniej puzzli, a następnie odpowiednio pokolorować. Kolejne zadanie wzbudziło jednak w najmłodszych uczniach naszej szkoły pewną wątpliwość. Pojawiło się bardzo ważne pytanie: „Czy tajemniczy ptak DODO, który był głównym bohaterem tego dnia, jest w rzeczywistości tylko zwierzęciem, które wyginęło w XVII stuleciu, czy pod nazwą tą kryje się coś więcej?”. Następne działania uczniów zmierzały do tego, aby odszyfrować przenośne znaczenie nazwy tego ptaka. Udało się to wszystkim pracującym tego dnia grupom, które bez problemów odgadły, że DODO to skrótowiec od Dnia Ochrony Danych Osobowych. W dalszej części zajęć uczniowie odszyfrowywali najważniejsze zasady ochrony danych osobowych, które zostały zakodowane przez starsze koleżanki. Na zakończenie spotkania uczniowie przygotowali plakat przedstawiający ich własną wizję wymarłego ptaka DODO.

Mamy nadzieję, iż najmłodsi uczniowie Ósemki na zawsze zapamiętają podstawowe zasady, którymi powinni się kierować, korzystając z dobrodziejstw nowoczesnej technologii, a ptak DODO będzie kojarzył im się z potrzebą ochrony tego, co jest dla nas najważniejsze, czyli naszej szeroko pojętej prywatności.

Katarzyna Wolak
Koordynator programu

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.