I ty możesz zostać naukowcem – Ósemka eksperymentuje!

6 kwietnia 2018 roku sala gimnastyczna PSP nr 8 w Brzegu w godz. 8.00-15.00 zamieniła się w wielkie laboratorium doświadczalne. A to wszystko za sprawą odwiedzin „Mini Centrum Kopernika”, który przyjechał do naszej szkoły, by poprowadzić ciekawe zajęcia edukacyjne.

Baylab to multimedialny salon popularno-naukowy, który swoje stacjonarne centrum ma w Warszawie. Warszawski Baylab to drugie tego typu miejsce w Europie, którego założycielem jest znana na całym świecie firma Bayer. Dzięki warsztatom wyjazdowym, dzieci w całej Polsce mogą uczestniczyć w inspirujących zajęciach eksperymentalno-doświadczalnych. W piątkowych warsztatach brali udział wszyscy chętni uczniowie z każdego etapu edukacyjnego wraz ze swoimi opiekunami. Podzielone były one na pięć stanowisk, w których młodzi ludzie mogli dowiedzieć się wiele o: kardiogramie, układzie pokarmowym, skórze, bioróżnorodności a także przenieść się na chwilę do wirtualnej rzeczywistości. Podczas zajęć uczniowie mogli posłuchać bicia swojego serca i odtworzyć jego rytmiczność na małych bębenkach. Pluszowe bakterie i wirusy zachęcały do nauki o tajnikach jelita grubego i cienkiego. Na innym stanowisku dzieci mogły pod mikroskopem zobaczyć, jak wygląda gronkowiec – bardzo niebezpieczna dla ludzi bakteria, dowiedziały się też, co powoduje raka skóry oraz jak odpowiednio dbać o swoją skórę. Ciekawym doświadczeniem okazało się przymierzanie okularów, dzięki którym można było patrzeć na świat oczami muchy i pszczoły. Największym powodzeniem cieszyło się jednak stanowisko z aplikacją wirtualnej rzeczywistości, umożliwiającą wyprawę do wnętrza ludzkiego organizmu. Podczas tej wirtualnej podróży uczestnik musiał sprostać różnorodnym wyzwaniom wymagającym refleksu, spostrzegawczości oraz dobrze rozwiniętego zmysłu równowagi. Zaangażowane były niemal wszystkie zmysły – podczas zajęć dzieci schylały się, podnosiły wirtualne obiekty, przenosiły je i rozciągały. Wybuchom śmiechu, okrzykom radości i zadowolenia nie było końca.

Baylab to doskonałe połączenie zabawy z nauką i doświadczeniami. Warsztaty umożliwiły młodym ludziom wcielenie się w rolę naukowca i pozwoliły na radość odkrywania i eksperymentowania. Mamy nadzieję, że dzięki takim zajęciom uczniowie z Ósemki na długo zapamiętają informacje zdobyte na tych niezwykłych warsztatach i że będą bardziej otwarci i uważni na otaczający ich świat, który tak zachwyca swoją różnorodnością.

Weronika Tworowska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.