X You Can Sing za nami!

Mamy dobre wieści:
Nasi wokaliści zdobyli statuetki we wszystkich kategoriach,
w których występowali 🙂

W kategorii klas 1-3: Adam Chojnowski, kl 3a – 1 miejsce.
W kategorii klas 4-7: Martyna Łyczkowska, kl 5b – 2 miejsce.
W kategorii klas gimnazjalnych: Zespół Fraza – 2 miejsce.

Poniżej pełna treść artykułu „gazetowego” oraz zdjęcia.

27 kwietnia 2018 roku odbył się w Brzegu festiwal „You Can Sing”, który w tym roku obchodził swój dziesiąty jubileusz. Na deskach Brzeskiego Centrum Kultury pojawili się utalentowani wykonawcy ze szkół i przedszkoli. Poza Brzeżanami podziwiać można było występy młodych wykonawców z Michałowic, Grodkowa, Lubszy, Skarbimierza, Czepielowic, Niemodlina, Lewina Brzeskiego oraz Namysłowa.

 

Festiwal co roku organizuje brzeska „Ósemka”, czyli Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 w Brzegu (do niedawna Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi), współorganizatorem jest Pan Wojciech Toporowski – Dyrektor festiwalu „Face the Music”, a patronat nad imprezą obejmuje Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. „You Can Sing” z początku odbywał się w murach szkoły, a od pięciu lat organizowany jest na deskach sceny Brzeskiego Centrum Kultury. Jego celem jest rozpowszechnianie języka angielskiego oraz zaprezentowanie talentów wokalnych uczniów Opolszczyzny. Z roku na rok poziom występów na festiwalu jest coraz wyższy, co z jednej strony cieszy i napawa dumą, z drugiej zaś wymaga od uczestników więcej przygotowań, aby mogli sobie poradzić z coraz to wyżej zawieszoną poprzeczką.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 9:00. Na początku głos zabrała Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 – Pani Lucyna Bończak, która przywitała wszystkich gości, przedstawicieli władz lokalnych: wiceburmistrza Brzegu Tomasza Witkowskiego, Naczelnika Wydziału Oświaty i Sportu Starostwa Powiatowego w Brzegu – Mariusza Bochenka, zastępcę ZNP Nadzieję Nawrocką, dyrektorów szkół i przedszkoli, jury oraz uczestników. Następnie Pani Dyrektor przekazała mikrofon prowadzącym: Pauli Rutowicz i Oskarowi Michalakowi, którzy w tym roku przedstawili uczestników w aż pięciu kategoriach: przedszkola, klasy I-III szkół podstawowych, klasy IV-VII szkół podstawowych, klasy gimnazjalne oraz klasy ze szkół ponadgimnazjalnych. Występom młodych talentów bacznie przyglądało się jury, oceniające młodych wykonawców, w składzie:

  • Joanna Bilowicka, instruktor Brzeskiego Centrum Kultury, przewodnicząca jury,
  • Izabela Szczepańska, konsultant Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu,
  • Michael Edworthy, native speaker, który na zaproszenie „Ósemki” przyleciał prosto z Wielkiej Brytanii,
  • Jakub Wojciechowski, profesjonalny muzyk, basista grupy „Chilli Crew”.

Jako pierwsze na scenie pojawiły się grupy dzieci z przedszkoli, które poza pięknym wykonaniem angielskojęzycznych utworów zachwyciły publiczność wspaniałymi strojami, tańcem i rekwizytami. Każda grupa otrzymała dyplom za uczestnictwo i wyróżnienie w danej kategorii (najpiękniejsze stroje, najpiękniejsza wymowa, najpiękniejszy taniec, najwspanialsze rekwizyty) ocenianej przez jury. Ponadto nagrodę Grand Prix w swojej kategorii zdobył zespół z Przedszkola Poziomka w Skarbimierzu-Osiedle za wykonanie piosenki pod tytułem We Are the World.

Następnie w szranki stanęli ze sobą uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Warto wspomnieć, że w tym roku po raz pierwszy tak młodzi uczniowie mieli okazję, aby pokazać swe umiejętności na festiwalu „You Can Sing”. Pierwsze miejsce otrzymał jednogłośnym werdyktem jury Adam Chojnowski z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Brzegu, pięknie wykonując utwór Dreamer Ozzy’ego Osbourna. Drugie miejsce zajął zespół Niezapominajki z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzegu z utworem This Old Man, trzecie miejsce przypadło grupie ze Szkoły Podstawowej w Michałowicach, która wykonała Somewhere Over the Rainbow Israela Kamakawiwo’ole.

Po występach najmłodszych uczestników miała miejsce półgodzinna przerwa, a po niej, o godzinie 11:00 nastąpiła druga część festiwalu, którą zainaugurowała Pani Dyrektor Lucyna Bończak. Po krótkim przywitaniu nowoprzybyłych uczestników i gości, na scenę weszli uczniowie klas IV-VII szkół podstawowych. W tej kategorii pierwsze miejsce zajęła Daria Czuruń z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzegu, która zachwyciła jury nie tylko swoim głosem, ale także piękną i nieskazitelną wymową wykonując utwór Lorde pt. Royals. Drugie miejsce zajęła Martyna Łyczkowska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Brzegu, która wykonała utwór Mother zespołu Pink Floyd. Trzecie miejsce na podium przypadło Nikoli Jusze z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lubszy za wykonanie piosenki Ellie Goulding pt. Love Me Like You Do.

Po występach uczniów z klas IV-VII jury udało się na krótkie obrady, a kiedy powróciło, rozpoczęły się występy młodzieży z klas gimnazjalnych. Pierwsza nagroda trafiła do Zuzanny Macierzyńskiej z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Brzegu, która przy własnym akompaniamencie gitary wykonała utwór What About Us? amerykańskiej wokalistki Pink. Drugie miejsce zajął zespół „Fraza” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Brzegu z bardzo oryginalną adaptacją utworu Glitter and Gold, autorstwa Barnsa Courtneya. Trzecie miejsce zajął zespół JKM ze Szkoły Podstawowej w Czepielowicach wykonując utwór The Mamas & The Papas pt. California Dreamin'.

Ostatnią kategorią festiwalu „You Can Sing” była kategoria klas ze szkół ponadgimnazjalnych. Tutaj pierwsze miejsce wywalczyła Julia Czarnota, która niesamowicie zaśpiewała utwór Stone Cold autorstwa Demi Lovato. Nagrodę, ufundowaną przez Starostwo Powiatowe w Brzegu, wręczył Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu Starostwa Powiatowego w Brzegu – Pan Mariusz Bochenek. Drugie miejsce zajął duet Dominika Budzińskiego i Sandry Podgórskiej z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu wykonując utwór Shawna Mendesa & Camili Cabello pt. I Know What You Did Last Summer. Nagroda za zajęcie trzeciego miejsca powędrowała do Michała Sanetry z II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu, który grając na fortepianie wykonał utwór Dancing on My Own Caluma Scotta.

Po wręczeniu wszystkich nagród nastąpiła jedna z najważniejszych chwil festiwalu, a mianowicie ogłoszenie zdobywcy Grand Prix. Okazała się nim Julia Czarnota. Nagrodę wręczył jej osobiście Pan Wojciech Toporowski. Na samym końcu nastąpiło wręczenie nagrody Burmistrza, którą na ręce Zuzanny Macierzyńskiej w imieniu Burmistrza Brzegu złożył zastępca Burmistrza – Pan Tomasz Witkowski.

Na końcu należy jeszcze dodać, że podziękowania należą wszystkim osobom zaangażowanym w organizację festiwalu „You Can Sing” – organizatorom, prowadzącym, wspaniałej ekipie z BCK, która zadbała o dźwięk, światło, nastrój i wszystko, o co tylko można było zadbać. Panu Wojciechowi Toporowskiemu, Panu Burmistrzowi, przedstawicielom Starostwa i związków zawodowych, nauczycielom i uczniom dbającym o przebieg festiwalu, uczestnikom, gościom oraz zaprzyjaźnionym sponsorom: Starostwu, Burmistrzowi, Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Brzegu, Związkowi Nauczycielstwa Polskiego – oddział w Brzegu, Radzie Rodziców przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 8, Nadleśnictwu Brzeg, firmie Margot z Brzegu, księgarni Sowa z Brzegu, firmie Antalya Kebab Brzeg, firmie Szpej-Sport, brzeskiemu Albionowi, oraz wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do organizacji festiwalu.

I tak oto 10 „You Can Sing” dobiegł końca – do zobaczenia za rok!

Ewa Chojnowska

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.