Talent – Biznesplan – Pracowitość – Finanse Ósemeczek

„Talent to rzecz cudowna, ale nie posłuży temu, komu brak wytrwałości”
Stephen King

Kim jest ceramik? Jaką pracę wykonuje? Czy każdy może spróbować swoich szans w zawodzie, który kojarzy się nam z artyzmem, pracą twórczą i kreatywnością? Na te i inne pytania otrzymali wybrani uczniowie z klas piątych, szóstych i siódmych PSP nr 8 w Brzegu, którzy 10.05.2018 r. wraz z nauczycielami: Katarzyną Głuską, Beatą Kosztowniak i Karoliną Dubis wzięli udział w niezwykłych warsztatach ceramicznych prowadzonych przez panią Beatę Woźniak. Spotkanie z artystką zostało zorganizowane w związku z II Dniem Kariery, w ramach realizacji innowacji pedagogicznej pn. „Brzeski system doradztwa edukacyjno-zawodowego. Od przedszkola do gimnazjum”, który odbył się po raz kolejny w naszej szkole 10 maja 2018r. Była to kolejna odsłona naszych działań w module „Finanse”. Celem zajęć było nie tylko poznanie zawodu ceramika, ale i płynących z niego obowiązków oraz korzyści.

Zajęcia rozpoczęły się od zademonstrowania różnych technik pracy z gliną, a także krótkiej historii ceramiki oraz jej zastosowania. Następnie uczniowie, pod okiem pani Beaty, mogli stworzyć unikatowe kubki, malując gotowe, wcześniej przez nią przygotowane, formy. Nasi szkolni artyści wykazali się niebywałą wyobraźnią oraz talentem podczas tworzenia swoich małych dzieł sztuki. Uczniowie dowiedzieli się, czym charakteryzują się wytwory z drugiego gatunku i dlaczego są warte uwagi. Pani Beata wyjaśniła również uczniom, jakie są zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej oraz czym jest biznesplan. Zadaniem uczniów było stworzenie takiego dokumentu, dokonanie wyceny budżetu na zakup potrzebnych materiałów do wykonania dzieł oraz obliczenie ilości  czasu poświęconego na ich wykonanie. Musieli także określić dostępność materiałów potrzebnych do pracy, a korzystając z pomocy ceramika mogli wycenić swoje dzieła, porównując je z cenami kubków w pracowni.

Praca z gliną to nie tylko doskonalenie sprawności manualnej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej, ale przede wszystkim radość tworzenia. Udział w zajęciach ceramicznych doskonali wyobraźnię, uczy cierpliwości oraz odporności na niepowodzenia. Uczniowie byli pod wrażeniem pracowni oraz twórczości pani Beaty. Dowiedzieli się, jak pracochłonna i satysfakcjonująca jest praca ceramika. Na pewno jeszcze nie raz skorzystamy z gościnności pani Beaty i zawitamy w Jej warsztacie.

Karolina Dubis

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.