Z wizytą w Brukseli

Parlament Europejski w Brukseli, to wyjątkowe miejsce. Wspaniała szklana budowla, o nieprzeciętnej architekturze, umiejscowiona pośród siedemnastowiecznej starówki stolicy Belgii. Właśnie w tym miejscu gościli absolwent PSP nr 8 w Brzegu Michał Łazarczyk, wraz ze swoim nauczycielem historii Kordianem Zamojskim. Wizyta w Brukseli i Parlamencie Europejskim odbyła się na zaproszenie europoseł Lidii Geringer de Oedenberg i była wyrazem uznania dla osiągnięć Michała w wielu konkursach i olimpiadach z zakresu historii i WOS-u. Pobyt w Brukseli był bardzo aktywny, a program wizyty bogaty.

W pierwszym dniu obejrzeliśmy Parlamentarium. Jest to niedawno otwarty obiekt multimedialny, w którym goście Pani poseł mieli możliwość poznania historii integracji europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Mieli także możliwość wyrażenia swojej własnej opinii nt. przyszłości zjednoczonej Europy, a także napisać swoje życzenia dla Europy. W tym dniu mogliśmy zjeść posiłek w stołówce Parlamentu Europejskiego – prawie taki sam jak europosłowie. Przerwa w obradach parlamentu pozwoliła nam także zobaczyć jego wnętrza i salę obrad. Resztę dnia spędzili na zwiedzaniu Brukseli i jej największych zabytków, w tym: Grand Place i Katedry Archanioła Michała. Architektura starówki jest wspaniała, nie zniszczona i nie naznaczona piętnem wojny. Chwilami można się przenieść w czasie do XVII i XVIII wieku, a smak i zapach, wszechobecnej na Grand Place, belgijskiej czekolady potęguje to wrażenie.

Kolejny dzień pobytu także obfitował w wiele ciekawych wydarzeń. Zwiedzaliśmy Dom Historii Europy, w którym mieliśmy możliwość zapoznania się z historią i kulturą Europy od XIX wieku do czasów współczesnych. Ciekawym aspektem był fakt występowania wielu elementów związanych z Polską i jej historią, wśród eksponatów tego muzeum. Akredytacja w Parlamencie i przejście przez bramki bezpieczeństwa umożliwiło nam odbycie spotkania z Administratorem. Zaznajomił on nas z zawiłościami organizacyjnymi Parlamentu Europejskiego. Następnie doszło do trwającego ponad godzinę spotkania z Lidią Geringer de Oedenberg. Pani poseł opowiedziała uczestnikom spotkania o tym, jak wygląda jej praca w europarlamencie, o jej wizji przyszłości Europy, a także o ciekawostkach związanych z pracą europosła. Szczególną uwagę poświęciła planowanej reformie prawa autorskiego w sieci, punktując po kolei zagrożenia związane z jej przyjęciem w obecnej wersji. Duże zainteresowanie wśród wszystkich uczestników wzbudziły „anegdoty” poselskie wynikające z trudności w tłumaczeniu niektórych zawiłości prawa europejskiego na 24 języki. Po spotkaniu uczestnicy zjedli obiad wspólnie z Panią poseł oraz wykonali pamiątkowe fotografie.

Wizyta w Brukseli, intensywna i wyczerpująca, była z pewnością bardzo udana i na długo zostanie w pamięci jej uczestników. Wyjazd ten dał im ogromną wiedzę o historii integracji europejskiej, instytucji unijnych, a w szczególności, o Parlamencie Europejskim. Poznanie od środka organów Unii Europejskich pozwolił im także wrobić sobie samodzielną opinię o nich.

Uczestnicy składają serdeczne podziękowania na ręce poseł Lidii Geringer de Oedenberg za zaproszenie ich do Brukseli, a także dyrektor PSP nr 8 w Brzegu, Lucynie Bończak, która była wnioskodawczynią i pomysłodawczynią tego wyjazdu.W związku z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym zachęcamy wszystkich do intensywnej nauki, w celu uzyskania jak najwyższych lokat w konkursach i olimpiadach, co może pozwoli wam także odwiedzić Brukselę.

Kordian Zamojski

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.