Z Żeromskim za pan brat – Narodowe Czytanie w Ósemce

Narodowe czytanie wybitnych dzieł literatury polskiej to inicjatywa zapoczątkowana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa, ukształtowanie w Polakach nawyku sięgania po arcydzieła rodzimej literatury oraz wzmacnianie poczucia przynależności do wspólnoty narodowej.

Rok 2018 jest rokiem szczególnym, ponieważ mija właśnie 100 lat, odkąd po 123 latach niewoli Polska powróciła na mapy Europy i stała się suwerennym krajem. Dla Polaków to niezwykle ważny czas. Czas zadumy nad przeszłością, wspominania chlubnych momentów historii, ale też rozważań nad przyszłością ojczyzny.
Nie przypadkiem zapewne w tym roku Polacy czytali Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, ostatnią powieść twórcy napisaną zaledwie rok przed jego śmiercią, utwór pełen pytań bez jednoznacznych odpowiedzi, w którym wybory młodych ludzi nie są oczywiste, a optymalnych rozwiązań stale należy poszukiwać. I tu właśnie nasuwa się ważne dla wymowy utworu pytanie – na drodze rewolucji czy ewolucji? Nagłego zrywu czy powolnej stabilizacji? Szczytnych idei, ale jakże często niepopartych przemyślanym działaniem, czy stopniowym, konsekwentnym, ale powolnym rozwojem gospodarczym i politycznym? Jest to powieść pełna przestróg przed nieprzemyślanymi decyzjami, ukazująca negatywne strony możliwych wyborów.

Przedwiośnie w czasach Żeromskiego stało się powieścią kontrowersyjną, gdyż ukazywało skrajnie odmienne koncepcje. Miało wielu zwolenników, ale i podobną ilość przeciwników. Bezlitośnie konfrontowało mit z rzeczywistością czy wyobrażenia z realiami życia codziennego.

W tym roku akcja Narodowego Czytania odbyła się w sobotę 8 września. Publiczne czytanie zainaugurował Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda wraz z małżonką, którzy wspólnie, wśród zieleni Ogrodu Saskiego. czytali fragmenty powieści Żeromskiego.

 

Narodowe Czytanie przeszło także do tradycji Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Brzegu. Już kolejny rok z rzędu do akcji włączyli się nauczyciele, dyrekcja oraz uczniowie szkoły. Organizacją akcji na gruncie szkolnym zajęły się polonistki: Weronika Tworowska, Teresa Medyńska – Aporowicz, Katarzyna Wolak, Monika Słupska, Aneta Strzecha – Ochocińska oraz nauczyciel historii, Kordian Zamojski, przy wsparciu dyrektor szkoły, pani Lucyny Bończak.

Szkolna inicjatywa odbyła się w placówce w poniedziałek 10 września. W tym roku przedsięwzięcie uświetnił szczególny gość, dziennikarz Radia Opole, literat, miłośnik książek, pan Tomasz Zacharewicz który wsparł przedsięwzięcie, czytając wraz z synem Bartoszem, uczniem klasy 6c, charakterystyczny dla Przedwiośnia fragment dotyczący wizji szklanych domów w ojczyźnie Seweryna Baryki.

Wybrane fragmenty utworu czytano również podczas lekcji języka polskiego w klasach szóstych, siódmych, ósmych oraz trzecich gimnazjum .

Przedwiośnie nie jest dziełem łatwym ani jednoznacznym, toteż zawiłości fabularne na bieżąco były wyjaśniane przez nauczycieli.

Aby przybliżyć uczniom klimat epoki, humaniści przygotowali wystawkę nawiązująca do motywów powieści oraz czasu, w którym toczy się akcja dzieła.

I chociaż powieść Żeromskiego należy do kanonu lektur szkoły średniej, nie podstawowej ani gimnazjum, poprzez czytanie wielkich dzieł uczniowie zyskują motywację do sięgnięcia po książkę jako alternatywę dla smartfona czy komputera. Wszak warto pamiętać, że młodzież bardzo szybko chłonie wiedzę i nabywa umiejętności. Trzeba jej tylko pokazać odpowiednią drogę.

Aneta Strzecha-Ochocińska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.