Zakropkowana i kreatywna Ósemka

15 września to dzień poświęcony kropce. Od pięciu lat właśnie w tym dniu obchodzony jest International Dot Day, którego celem jest zwrócenie uwagi na kreatywność dziecka, pobudzanie go do odwagi w działaniu i wzmocnieniu jego wiary we własne możliwości. Pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji, czyli wspomnianego Międzynarodowego Dnia Kropki, była książka Petera Reynolds’a pt. „Kropka”. Jak wskazuje tytuł opowiadania, głównym bohaterem jest kropka i dziewczynka o wdzięcznym imieniu Vashti. Książka, mimo oszczędnej formuły, poruszyła wiele serc na całym świecie. Została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a. Opowiada ona o problemie, z którym styka się wiele dzieci, rodziców i nauczycieli każdego dnia. Nieśmiała dziewczynka wstydzi się malować na lekcji plastyki. Na szczęście na swojej drodze spotyka mądrą, wrażliwą nauczycielkę, która w humorystyczny i otwarty sposób zachęca ją do namalowania małej kropki. Dziewczynka podejmuje próbę i – widząc uznanie w oczach nauczycielki – rozwija skrzydła swojej wyobraźni i rysuje coraz więcej i lepiej. Z zagubionej, nieśmiałej uczennicy staje się odważną, wierzącą we własne siły artystką. Kropka, która była pretekstem do tak głębokiej zmiany, stała się symbolem wiary w kreatywną moc każdego człowieka.

Dzień Kropki jest z pewnością wspaniałym świętem kreatywności, odwagi i zabawy. W tym roku cała społeczność PSP nr 8 w Brzegu przyłączyła się do tej międzynarodowej akcji. 14 września cała szkoła zamieniła się w krainę, której główną rolę grała wspomniana już Kropka. Nauczyciele bibliotekarze: Weronika Tworowska i Szymon Gancarczyk wraz z panią Dorotą Wojciechowską, nauczycielką klasy 2a, przygotowali szereg działań, które pomogły dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i zaprezentować je na forum klasowym i szkolnym. Motywem przewodnim była oczywiście kropka. Cała społeczności szkolna w tym dniu tworzyła kropkowe dzieła sztuki, rozwiązywała matematyczne łamigłówki i labirynty, szukała kropek ukrytych w ortograficznych zakamarkach, tworzyła, malowała i bawiła się okrągłą figurą. Na przerwach uczennice z klasy 6b zachęcały dzieci i młodzież do pisania motywacyjnych cytatów i zdań „prosto z serca” i w nagrodę fotografowały wesołe buzie w specjalnie na ten dzień zaprojektowanej kropkowej ramce. Wszystkie klasy edukacji wczesnoszkolnej wzięły udział w kropkowych podchodach, które doprowadziły dzieci do biblioteki szkolnej. Tam, oprócz czytanej lektury Petera Reynoldsa czekała na dzieci biała kartka papieru, która szybko zamieniła się w kropkowe dzieło sztuki – dzieło wyjątkowe, gdyż każda kropka wymalowana na nim została zaprojektowana przez ucznia z najmłodszych klas.

Mimo, że Święto Kropki już za nami, czujemy wielką moc tworzenia i kreacji. Uśmiechy dzieci zostały uwiecznione na aparatach fotograficznych, obraz 150 kropek zdobi już ścianę biblioteki szkolnej a korytarze Ósemki czekają na wielką wystawę kropkowych dzieł. Dla całej społeczności PSP nr 8 Dzień Kropki stał się symbolem radości i odwagi w poszukiwaniu swoich mocnych stron, odnajdywaniu talentów i odkrywaniu ogromnych pokładów kreatywności, które drzemią w każdym z nas. Mamy nadzieję, że piękna międzynarodowa akcja stanie się motorem do działania na co dzień a nie tylko od święta.

                                                                                                                 Niech Kropka będzie z nami!
Weronika Tworowska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.