Bezpieczni uczniowie w Ósemce

„DOBRZE CIĘ WIDZIEĆ”, taką nazwę nosi profilaktyczna kampania na rzecz bezpieczeństwa pieszych na drogach, którą 15 października 2018 r. zainaugurował Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wraz z Minister Edukacji Narodowej – Anną Zalewską. Jest to część szerszego projektu BEZPIECZNA DROGA pilotowanego przez Fundację Narodowy Dzień Życia.

W województwie opolskim inauguracja kampanii miała miejsce 19 października 2018 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 8 w Brzeg, gdzie z młodzieżą spotkali się przedstawiciele organizatora kampanii, policjanci, strażacy oraz strażnicy miejscy.

Otwierając spotkanie Dyrektor szkoły, Lucyna Bończak przywołała słowa wybitnego lekarza, pedagoga, pisarza, działacza społecznego – Janusza Korczaka który powiedział, że Są chwile, kiedy dzieci muszą zostać same- same zmierzyć się z wyzwaniami, zagrożeniami”, Pani Dyrektor zaznaczyła, że „najczęściej są to sytuacje na drogach i ulicach. Dlatego wszyscy jednogłośnie przyznamy; że zdrowie i życie są najcenniejszymi wartościami które powinnyśmy szanować i o nie dbać.”

Właśnie zagadnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, szczególnie teraz, gdy zmrok zapada coraz szybciej, a słońce wstaje coraz później, były tematem rozmowy uczniów z Asystentem ds. Nieletnich w Powiatowej Komendzie Policji w Brzegu, młodszą aspirant Magdaleną Bielecką, która wraz z Naczelnikiem Wydziału Prewencji, komisarzem Michałem Roman oraz Krzysztofem Szarym, komendantem brzeskiej Straży Miejskiej sprawdziła wiedzę uczniów z zakresu zachowania się na drodze, zwłaszcza w sytuacji przechodzenia przez ulicę. Pan Grzegorz Jabłoński, przedstawiciel Fundacji Narodowy Dzień Życia, dowiódł jak wiele w kwestii bycia widocznym na drodze zmienia noszenie specjalnej kamizelki. Sympatyczny Jacek, maskotka kampanii, podzielił się z uczniami swoimi doświadczeniami związanymi z noszeniem kamizelki odblaskowej, natomiast Pan Tomasz Witkowski, Zastępca Burmistrza Brzegu, przekonywał, że bezpieczeństwo jest zawsze w modzie i kamizelka odblaskowa nie jest czymś, czego należy się wstydzić, wręcz przeciwnie.

W ręce każdego ucznia trafiła odblaskowa kamizelka, której noszenie pomoże być widocznym na drodze po zmroku, a co za tym idzie podniesie bezpieczeństwo, niezależnie od tego, czy będziemy się poruszać na rowerze, czy pieszo.

Na koniec kapitan Tomasz Jakubik z Państwowej Straży pożarnej uczulił młodzież, na to, jak należy się zachować na drodze, kiedy rozlega się tzw. syrena pojazdu uprzywilejowanego.

Piątkowe spotkanie wyposażyło uczniów nie tylko w wiedzę niezbędną do bezpiecznego poruszania się po drogach ale również w narzędzia, by stać się widocznymi dla mijających pojazdów.

Mimo poważnego tematu spotkania atmosfera była przyjazna i wesoła, co zostało uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach, do których młodzież pozowała w kamizelkach odblaskowych.

O bezpieczeństwie można rozmawiać na różne sposoby, Fundacja Narodowy Dzień Życia i Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 wraz z służbami mundurowymi dowiodły w piątek, że o sprawach ważnych, o odpowiedzialności za siebie i innych można rozmawiać w przyjaznej i wesołej atmosferze, co zostało uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach, na których uczniowie pozowali w kamizelkach odblaskowych i szerokimi uśmiechami.

Katarzyna Wysocka

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.