„Odkrywcy Sekretów Nauki” w Ósemce

„Piękno naukowej przygody polega na tym, że nigdy nie zabraknie dalszych znaków zapytania.”
prof. Michał Heller

Ciekawa oferta edukacyjna Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Brzegu została ostatnio wzbogacona o nową pozycję. 26.10.2018r., w piątkowy poranek, uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w zajęciach „Zaczarowanego Świata”. Realizowane one były w ramach projektu „Odkrywców Sekretów Nauki”. Organizatorem zajęć był Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu.

Animatorzy w bardzo ciekawy sposób poprowadzili zgromadzonych przez arkana nauki, zgłębiając jej tajemnice.  Zajęcia rozpoczęły się od krótkiego  merytorycznego wstępu. Pogadanka o zmysłach człowieka, zachowaniu przez organizm równowagi była swoistym wprowadzeniem do kolejnych zadań, z którymi musieli się zmierzyć nasi uczniowie. Był tor przeszkód, twister. Były doświadczenia dotyczące zachowania się przedmiotów wprawionych w ruch. Prezentacja różnych urządzeń fizycznych cieszyła się dużym zainteresowaniem. Teraz już wiemy, że elektrostatyka i elektroskop nie stanowią dla uczestników żadnej tajemnicy. Doświadczenia z prądem, cewką Tesli to kolejne interesujące lekcje fizyki. Doświadczenia chemiczne, wzbogacone fachowym komentarzem, ukazały świat mieszanin i roztworów. Uczniowie mieli sposobność samodzielnego przeprowadzenia doświadczenia o znamienitej nazwie „Noc egipska”. Brawa uczniów potwierdzają duże zaangażowanie i zainteresowanie naszych małych naukowców tą dziedziną nauki. Lecz chyba największą popularnością cieszyły się zajęcia z robotyki. Robot Mindstorms układający kostkę Rubika kontra czwartoklasista, to tylko jeden z wielu fascynujących epizodów tego pokazu. Emocji podczas tych swoistych zawodów było bardzo dużo, a zwycięstwo przypadło niestety małemu robotowi. Następna niespodzianka to robot w postaci słonia o imieniu Włodzimierz, który przybył na zajęcia z dalekiego kraju Legolandii i od razu zdobył serca naszych uczniów. Dołączył do niego też robot „Mały Wondie”, który przywiózł ze sobą dzwonki chromatyczne wprowadzając dzieci w świat muzyki. Mini koncert w wykonaniu małego robota zachęcił uczestników do śpiewania i zmobilizował do powtórki wiadomości muzycznych. Zabrzmiały ‘Kurki trzy”, „Panie Janie, panie Janie” oraz „Old MacDonald had a farm”. Muzycznym akcentem animatorzy zakończyli naukowe zmagania. Nastał natomiast czas zabawy, bo w ruch poszły bańki mydlane. W mega formie zachwyciły dzieci. Przebywanie w zamkniętej mydlanej bańce to niesamowite doświadczenie, które zapadnie w pamięci każdego ochotnika.

Zaczarowany Świat porwał naszych uczniów w wir nauki i wiedzy. Zainspirował, a mamy nadzieję, że też zainteresował nowymi kierunkami i zagadnieniami. Odpalił iskierkę i pozostawił wiele znaków zapytania. Naukowa przygoda zatem rozpoczęta !

Przesyłam iskierkę
Anna Pączek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.