„Nic dwa razy się nie zdarza” – refleksyjnie w Ósemce

26 październik był szczególnym dniem w naszej szkole. W tym dniu uczniowie klas starszych zostali zaproszeni, jak co roku, na przygotowane przez księdza Marcina Wachowiaka i Panią Jolę Kurowską – Zaduszki Literackie.

Wiersze autorstwa Wisławy Szymborskiej i księdza Jana Twardowskiego pięknie zaprezentowane przez uczennice klasy 3b wprowadziły obecnych w niepowtarzalny klimat zbliżających się świąt.  Piosenka Piotra Rubika „Strażnik Raju” zaśpiewana przez młodych artystów wzbudziła zadumę i nastroiła refleksyjnie wszystkich obecnych. Występ  przedstawiony był w formie wspominków z albumów. Wszystkie artystki siedziały wokół okrągłego stołu i oglądając stare albumy – wspominały tych, których nie ma już wśród nas. Poruszona w tym roku tematyka skupiała się jednak nie wokół śmierci a wokół teraźniejszości. Śmierć jest tematem trudnym, dlatego autorom scenariusza zależało na tym, by pokazać, jak wielką wartością jest życie i że należy je doceniać każdego dnia. To bardzo ważne, aby szanować i dobrze wykorzystać każdą z możliwych chwil, bo – jak mówi wiersz Wisławy Szymborskiej – wszystko przemija. „Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy. Z tej przyczyny zrodziliśmy się bez wprawy i pomrzemy bez rutyny. […] Żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych pocałunków,  dwóch jednakich spojrzeń w oczy.”

Po występie głos zabrała Pani Dyrektor. Serdecznie podziękowała za występ i zachęciła do wspólnej refleksji. Uczciliśmy także minutą ciszy Panią Kalinę Łukaszów – naszą nauczycielkę, której nie ma już wśród nas, a jeszcze niedawno uczyła w naszej szkole.

Przed nami trudne, pełne refleksji i zadumy święta, których potrzebuje każdy z nas. Dzięki nim mamy chwilę, by przystanąć i zastanowić się nad wartościami, którą niesie ze sobą życie. Doceniajmy więc to, co jest, bo nigdy nie wiadomo, kiedy nasz pobyt na ziemi dobiegnie końca.

Hanna Górska, 3b

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.