O bezpieczeństwie w sieci w Ósemce

Wiek XXI to czas wielkiego rozwoju techniki, technologii i elektroniki. Ludzie coraz więcej czasu spędzają przed komputerami, laptopami czy innymi urządzeniami. Jest to związane z ich pracą, obowiązkami, a także – coraz częściej – sposobem spędzania wolnego czasu. Trendom tym coraz częściej ulegają również młodzi ludzie, którzy prześcigają się w posiadaniu nowoczesnych telefonów, smartwatchów czy smartfonów.

Nasza szkoła, wychodząc naprzeciw nowym technologiom oraz w ramach realizacji działań profilaktycznych, w odniesieniu do szeroko pojętego bezpieczeństwa uczniów, włączyła się w kampanię społeczną „Mój smartfon, mój mały świat – klikam z głową”, której celem jest promocja bezpieczeństwa najmłodszych w sieci oraz profilaktyka poprzez edukację dzieci, które coraz częściej bez ograniczeń korzystają z dostępnych technologii i urządzeń. Ważnym elementem kampanii jest także zwrócenie uwagi rodziców oraz środowiska pedagogicznego na zagrożenia, z jakimi dzieci mają lub mogą mieć kontakt w Internecie.

Przez trzy dni gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Urzędu Komunikacji Elektronicznej   Departamentu Polityki Konsumenckiej Zespołu Kampanii Edukacyjno – Informacyjnych z Opola, którzy – poprzez realizację programu „Mój smartfon, mój mały świat – klikam z głową” – starali przedstawić uczniom możliwości, jakie niesie za sobą korzystanie z telefonów komórkowych i innych urządzeń technologicznych. Zajęcia były skierowane do wszystkich uczniów naszej szkoły, gdyż w obecnych czasach prawie każde dziecko posiada telefon lub inne urządzenie ze stałym dostępem do internetu. Zadania dostosowane były do wieku dzieci – najmłodsi uczniowie odgrywali scenki, brali udział w konkursach, tak aby zrozumieć, jak bezpiecznie korzystać z internetu. Starsi uczniowie mieli możliwość poznania skutków korzystania z niedozwolonych stron, systemu działania smsów premium oraz mechanizmów, jakimi posługują się dorośli, którzy chcą oszukać dziecko. Uczniowie dowiedzieli się, co to są dane wrażliwe i jakim sposobem są „wyciągane” od dzieci. Poprzez film edukacyjny zrozumieli, jakie niebezpieczeństwa czekają na nich w internecie i co zrobić, aby się ich wystrzegać, a także jak wykorzystywać swój smartfon w bezpieczny i przemyślany sposób.

Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów aktywnie uczestniczących w zaproponowanych warsztatach. Dowodzi to, że młodzi ludzie rozumieją wagę problemu. Każdy uczestnik spotkania dostał zestaw gadżetów oraz ulotek zawierających informacje poświęcone omawianemu tematowi. Miejmy nadzieję, że choć część podejmowanych problemów oraz sposobów radzenia sobie z nimi zostanie w pamięci naszych uczniów, ponieważ najmłodsi użytkownicy często nie zdają sobie z nich sprawy i swobodnie ściągają gry, wysyłają drogie smsy lub mają dostęp do treści pornograficznych oraz treści nieodpowiednich dla ich wieku. Dzieci i młodzież powinni znać zasady i wiedzieć, jak poruszać się bezpiecznie w wirtualnej przestrzeni! Rozpoczęta w naszej szkole kampania obejmie w kolejnych dniach realizacji wszystkich uczniów od klasy I-VIII oraz klasy gimnazjalne. Jej adresatami są również nauczyciele oraz rodzice.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.