W Ósemce – ,,Śniadanie daje moc!”

„Śniadanie Daje Moc” to akcja, która od siedmiu lat jest realizowana w murach PSP nr 8 w Brzegu. W tym roku – 8 listopada w programie wzięło udział ponad 150 uczniów klas 1-3. Najmłodsi uczestnicy wraz z wychowawcami, przy pomocy rodziców, dali się ponieść kulinarnym fantazjom i podczas wyjątkowych lekcji przygotowali smakowite i zdrowe przekąski, których zapach roznosił się po całej szkole.

Nauczyciele i rodzice, jak co roku, zadbali o odpowiedni ubiór uczniów. Fartuszki, czepki, chusteczki były stałym wyposażeniem każdego młodego adepta sztuki kulinarnej. Po odpowiednim odzieniu pozostało tylko umyć ręce, zakasać rękawki i zabrać się za przygotowanie śniadania, by później, wspólnie z klasą, spożyć je przy pięknie ozdobionym warzywnymi i owocowymi smakołykami – stole.

I tym razem, tak jak w latach poprzednich, przekonaliśmy się o kreatywności i zdolnościach kulinarnych wielu uczniów. W klasach panowała duża różnorodność jeśli chodzi o rodzaj posiłków oraz sposób ich przygotowania. W większości klas uczniowie przy wspólnym stole tworzyli kolorowe kanapki, serowe stworki, przygotowywali pyszne szaszłyki owocowe i warzywne, sałatki owocowe oraz smaczne surówki. Znalazło się też „coś” dla starszych kolegów lub rodzeństwa, którzy w tym dniu chętnie odwiedzali młodsze klasy i z pewnością nie wychodzili z nich głodni. Dopełnieniem tak ekscytującego dnia była degustacja potraw na szkolnym korytarzu przygotowana dla całej społeczności uczniów.

Uczniom z Ósemki bardzo podobają się takie wyjątkowe lekcje. Nauczyciele dbają jednak o to, by praktyczne zajęcia poprzedzone były pokazem i omówieniem poszczególnych elementów. Przed akcją przeprowadzono pogadanki na temat produktów spożywczych, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Podjęto też temat ogromnej roli śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzieci dowiedziały się, że to dzięki niemu mają siłę i energię do nauki i zabawy oraz lepiej koncentrują się na wykonywanych zadaniach. Zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, aby jeść pięć posiłków w ciągu dnia, o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa oraz ciemny chleb zamiast bułek, a także pić soki czy wodę zamiast niezdrowych napojów gazowanych. O tym a także o niezbędnym ruchu oraz unikaniu słodyczy i chipsów, które są niezdrowe wspomniano na wszystkich zajęciach z najmłodszymi uczniami Ósemki. Dzięki takim akcjom dzieci uczą się o 12 zasadach zdrowego odżywiania, które opracował Instytut Matki i Dziecka oraz o bardzo ważnej roli śniadania, które daje siłę do nauki i zabawy.

Po przyłączeniu się do programu i założeniu w klasach klubów śniadaniowych       PSP nr 8 każdego roku otrzymuje certyfikat w ramach edukacji zdrowotnej. Na tej akcji edukacja o zdrowej żywności w klasach 1-3 się jednak nie kończy. Przez poprzednie lata nasza szkoła systematycznie uczestniczyła w ogólnopolskich programach: „Szklanka mleka” i „Warzywa i owoce w szkole”, aktualnie jest realizowany ,,Program dla szkół’’.

Dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym pierwsze śniadanie w domu i drugie śniadanie w szkole mają wyjątkowe znaczenie.

Wszystkim nam zależy, aby dzieci były zdrowe i miały energię do nauki i zabawy. Chcielibyśmy także, aby miały równy start i nie czuły się gorsze od innych. Codzienne śniadanie pomaga im dobrze zacząć dzień i daje energię do zmierzenia się ze szkolnymi obowiązkami. Jesteśmy tego pewni. Śniadanie daje moc!

Aneta Barcewicz

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.