Historia Polski pieśnią wyśpiewana

Listopad to miesiąc szczególny dla Polaków. Z jednej strony czas zadumy, zamyślenia, wracania pamięcią do osób bliskich, które były zawsze z nami, a których zabrakło w naszym życiu, ale nieustannie są w naszych sercach. Z drugiej strony to czas radosny, mimo często niesprzyjającej aury za oknami, bo łączy się z wydarzeniami z 1918 roku, wydarzeniami, dzięki którym jesteśmy tu i teraz, w naszym wolnym, niepodległym kraju. To dzięki wydarzeniom sprzed 100 lat możemy dziś mówić w ojczystym języku, uczyć się polskiej historii, poznawać polską literaturę. I co najważniejsze działania Polaków, które doprowadziły do odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 roku, napawają nas dumą. Dzieje się to nadal, mimo iż wydarzenia te wraz z upływem lat stają się nieco mgliste, wydają się odległe, może na co dzień niewiele znaczą w naszym życiu. Jednak obchody kolejnych rocznic odzyskania niepodległości, te ogólnopaństwowe, a przede wszystkim te lokalne, których jesteśmy bezpośrednimi świadkami, a często i uczestnikami, wzbudzają w naszych sercach i umysłach nutkę nostalgii, powodują, iż wracamy pamięcią do historii naszego kraju, do tych, którzy oddali własne życie, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju.

Aby uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez nasze państwo, 14 listopada w murach Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Brzegu odbył  się V Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej. Od tego roku nosi on imię Kaliny Łukaszów, naszej drogiej śp. koleżanki, nauczycielki historii i współorganizatorki wcześniejszych edycji Konkursu. W tym wyjątkowym przedsięwzięciu wzięła udział cała społeczność uczniowska oraz grono pedagogiczne, śpiewając „Rotę”, która po odzyskaniu niepodległości była kontrkandydatem „Mazurka Dąbrowskiego” do określania miana hymnu państwowego. Tegoroczny konkurs został zorganizowany pod hasłem „Historia Polski pieśnią wyśpiewana”. Taka konwencja pozwoliła wszystkim obecnym przypomnieć sobie najważniejsze etapy kształtowania się Polski jako państwa od czasów Mieszka I po współczesność, ale również dopasować pewne wydarzenia historyczne do pieśni, które tego dnia wybrzmiały z ust, a przede wszystkim serc naszych uczniów i nauczycieli. W ten sposób  daliśmy wyraz naszej miłości do Ojczyzny, a także oddaliśmy hołd wszystkim poległym w walce o jej wolność Polakom. Nasze zmagania konkursowe oceniało jury w składzie :

– pan doktor Bartosz Kuświk – dyrektor Państwowego Instytutu Naukowego – Instytutu Śląskiego w Opolu, naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu,

– pani Jana Koronkiewicz – Kierownik Klubu Wojskowego w Brzegu,

– pani Joanna Bilowicka – specjalista do spraw artystycznych,

– pani Patrycja Kaszuba – oficer prasowy z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu,

– pan major Krzysztof Grygierzec,

– pan Paweł Łukaszów,

– pani Janina Kwaśny.

Kryteria oceny  były następujące:

– znajomość tekstu,

– znajomość melodii,

– muzykalność i walory głosowe,

– postawa i ogólne wrażenie artystyczne,

– własny akompaniament.

Nad oprawą muzyczną czuwali nasi szkolni akustycy Szymon Węgier i Tadeusz Muca wraz z panią Anną Krupą. Koncert poprowadziły Alicja Wiącek i Amelia Jaroszuk z klasy 7 b. Wszystkie klasy zaprezentowały, wraz ze swoim wychowawcą, przydzieloną wcześniej pieśń patriotyczną. Poziom prezentacji, jak co roku, był bardzo wysoki, więc przed jury stanęło trudne zadanie. W trakcie tegorocznej edycji konkursu wystąpili również nasi absolwenci, Krzysztof Kołodziejczyk, który zaśpiewał „Bogurodzicę”, Damian Lis, prezentujący utwór „Orzeł biały” oraz Julia Czarnota w pieśni „Kolęda warszawska”. By umilić uczniom oczekiwanie na decyzję jury, odbył się koncert akordeonowy w wykonaniu naszego absolwenta Grzegorza Kuryły i Lukasa Gogola – zwycięzcy 10. edycji programu „Mam talent”. Swoje umiejętności zaprezentował również szkolny zespół wokalny „Fraza”, który zaśpiewał zebranym pieśń „Matko o twarzy czarnej”. Nasi uczniowie wykonaniem tej pieśni zdobyli I miejsce w XVI Wojewódzkim Konkursie Pieśni Patriotycznej. Ogromną niespodzianką był również występ taneczny w wykonaniu Emilii Bajer i Oliwiera Szczęsnego, którzy zatańczyli do utworu „Syberiada”.

Jednomyślnym werdyktem jury V Szkolnego Konkursu Pieśni Patriotycznej im. Kaliny Łukaszów nagrodzono:

W klasach 4-5 PSP nr 8:

Grand Prix  –  klasa 5 c wraz ze swoim wychowawcą panią Magdaleną Chwastowską;

I miejsce ex aequo – klasa 5 a wraz z wychowawcą panią Małgorzatą Habrych, klasa 5 b wraz z wychowawcą panią Anetą Strzechą – Ochocińską;

II miejsce – klasa 4 c wraz z wychowawcą panią Katarzyną Wolak;

III miejsce ex aequo – klasa 4 a wraz z wychowawcą panią Barbarą Pyrek, klasa 4 b wraz z wychowawcą panią Moniką Słupską.

W klasach 6-8 oraz III gimnazjalnych PSP nr 8:

Grand Prix  –  klasa 6 b wraz ze swoim wychowawcą panią Weroniką Tworowską;

I miejsce ex aequo – klasa 6 a wraz z wychowawcą panią Teresą Medyńską – Aporowicz, klasa 8 b wraz z wychowawcą panią Barbarą Iwasieczko, klasa III B wraz z wychowawcą panem Kordianem Zamojskim;

II miejsce ex aequo – klasa 6 c wraz z wychowawcą panią Anną Bromboszcz, klasa 7 a wraz z wychowawcą panią Joanną Gazdą;

III miejsce ex aequo – klasa 7 b wraz z drugim wychowawcą panią Moniką Słupską, klasa 8 a wraz z wychowawcą panią Izabelą Jasiak, klasa III A wraz z wychowawcą panią Edytą Tyczko.

Wszystkie klasy zostały nagrodzone pięknymi dyplomami, a klasy 5 c i 6 b otrzymały z rąk przewodniczącego jury pana Bartosza Kuświka i pani dyrektor Lucyny Bończak statuetkę Grand Prix. Prezentującym swoje umiejętności wokalne klasom i wychowawcom serdecznie gratulujemy – wytrwałości, ciężkiej pracy, ale przede wszystkim pięknej postawy, pełnej szacunku i miłości dla Ojczyzny.

W szkolne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości włączyli się również najmłodsi uczniowie naszej szkoły, którzy pozakonkursowo zaprezentowali swoje umiejętności wokalne. Uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi wychowawcami zaśpiewali piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”, uczniowie klas 2 a i 2 b z wychowawcami – „Mazurek Dąbrowskiego”, a klas 2 c i 3 a – pieśń „Płynie Wisła, płynie”.

Listopadowe obchody kolejnych rocznic odzyskania niepodległości przypominają nam, jak wiele zawdzięczamy naszym przodkom, tym, którzy walczyli o naszą ojczyznę, oddając za nią życie, a także tym, którzy dbali o jej rozwój kulturalny, gospodarczy. Ważne jest jednak, abyśmy byli patriotami na co dzień, a nie tylko od święta. Nie zawsze chodzi tu o patriotyzm pisany przez wielkie „P”, zazwyczaj będą się tu liczyć drobne gesty, szacunek wobec symboli narodowych, poznawanie polskiej historii, literatury. Niech wskazówką dla nas wszystkich będą słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie zna swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Katarzyna Wolak

   

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.