Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych w naszej szkole

            „Osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować”
Anna Dymna

Dnia 3 grudnia 2018r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 8 obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Celem obchodów było przybliżenie społeczności szkolnej problemów osób z niepełnosprawnością intelektualną, wzrokową, słuchową i ruchową, jak również zwiększenie świadomości naszych uczniów w temacie niepełnosprawności.

W ramach szkolnych obchodów uczniowie z klas 4 -8 wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez p. K. Dubis, p. M. Okopską i p. A. Ostrowicz.  Dzieci pod opieką nauczycielek wykonały ozdoby świąteczne z gliny,  które można zawiesić na choince lub stroiku.  Zostały one przystrojone według własnych koncepcji i pomysłów z użyciem przygotowanych wcześniej materiałów jakimi były m.in. foremki do ciasteczek, farby plakatowe, brokat. Zajęcia przebiegały w przyjemnej atmosferze, dzieci z dużym zaangażowaniem pracowały nad wykonaniem ozdób pod czujnym okiem pań. Wykonanie samodzielnych prac nie sprawiało większych trudności. Wszystkie prace były piękne i niepowtarzalne.

Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych przypomniały nam, że niepełnosprawni są wśród nas, że mają takie same potrzeby jak my, że chcą być traktowani na równi z pełnosprawnymi osobami. Musimy pamiętać          o tym, że nikt nie powinien czuć się atakowany i obrażany z powodu swojej niepełnosprawności. Pokazały nam również, że dzieci są bardzo wrażliwe na potrzeby osób niepełnosprawnych w pełni je akceptują i są otwarte na wspólną pracę i zabawę.

                                                                                                             Marta Okopska

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.