„Najlepsze prezenty ukryte są w sercach…” – nietypowe Jasełka w „Ósemce”

Święta to niezwykły czas – pełen magii i nieokreślonego piękna, to synonim bliskości i rodzinnego ciepła, kultu tradycji i odkrywania na nowo Boga w sercu, ale to także czas świątecznej nerwówki, przygotowań, zakupowego szaleństwa. O tym właśnie – że to ogromny sprawdzian naszych ludzkich relacji – były tegoroczne jasełka w Publicznej Szkole Podstawowej nr 8 – ze wszech miar nietuzinkowe, wyjątkowe, bardzo wzruszające.
W pierwszej scenie na tle piosenki Pawła Domagały „25 grudnia” zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie mogli zobaczyć dzieci radośnie wymieniające się prezentami. Wprowadziło to wszystkich w świąteczną atmosferę, jednak po odwróceniu pięknie zapakowanych prezentów widzom ukazał się napis, który mówił, że w Święta Bożego Narodzenia nie o prezenty przecież tak naprawdę chodzi, ponieważ to: „Nowonarodzony Jezus uczy nas, jak dobrze przeżyć ten świąteczny czas”. Kolejna scena przedstawiała przedświąteczną krzątaninę: zabieganych, zapracowanych ludzi, którzy mimo swoich spraw dostrzegają potrzeby innych . Obserwatorami wydarzeń współczesnego świata jest Maryja i Józef. Przyglądają się ludziom i dziwią się ich gonitwie, jednak dalecy są od krytyki. Przenoszą się do domu głównego bohatera – starszego, lecz mimo rodziny – samotnego człowieka, który kolejny rok z rzędu dostaje informacje od swoich córek, że nie mają czasu, aby spędzić z nim święta. Staruszek używa fortelu i postanawia napisać do nich list, w którym informuje o znacznym pogorszeniu swojego stanu zdrowia, żegnając się z nimi słowami: „Do zobaczenia w lepszym świecie, gdzie – mam nadzieję – poświęcicie mi choć jedną minutę”. Córki zrozumiały, że ich obecność przy tacie i więzy rodzinne są priorytetem, dlatego zjawiają się w rodzinnym domu. Jakież wielkie jest ich zdziwienie, kiedy widzą, że ojciec ma się dobrze. Słowa, które padną z jego ust, każdemu dały do myślenia: „Jak inaczej mogłem was tu sprowadzić?” Bohaterowie zasiadają do wigilijnego stołu, dzieląc się opłatkiem, by na koniec otrzymać od list z życzeniami od Świętej Rodziny, których myślą przewodnią było: „.. aby dać siebie innym – swoją uwagę, uśmiech, ciepło” i że czasami mniej znaczy więcej. Przedstawienie wywołało ogromne wzruszenie, na niektórych twarzach pojawiły się łzy. Skłaniało do refleksji i weryfikacji wartości tak naprawdę ważnych w życiu ludzkim, a niektórzy dokonali wewnętrznego rachunku sumienia.
Na sukces jasełek – o czym świadczy ogromne skupienie widowni, jej frekwencja i liczba granych przedstawień – złożył się przede wszystkim oryginalny scenariusz napisany przez uczennicę klasy III B naszej szkoły – Hannę Górską, ale także świetni aktorzy: uczniowie klas podstawowych i gimnazjum oraz doskonała, wysublimowana oprawa muzyczna – śpiew chóru i gra na skrzypcach oraz wiolonczeli naszych uczniów pod czujnym okiem pani Anny Krupy. Nad realizacją scenariusza czuwał ksiądz Marcin Wachowiak i Monika Słupska. Scenariusz urozmaicony był także o kolędy oraz występy taneczne uczniów klas młodszych. Przedstawienie wszystkim zaproszonym się podobało. Wielu osobom na długo zapadnie w pamięć. Swoją obecnością tegoroczne jasełka zaszczycili: w imieniu przewodniczącego Rady Miejskiej radny Dariusz Socha oraz dyrektor PP nr 3 Urszula Siwek oraz burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, który całej społeczności szkolnej złożył życzenia świąteczne, a osobom odpowiedzialnym za przygotowanie tegorocznych jasełek wręczył upominki.
W dniu przedstawienia Jasełek odbył się również w naszej szkole kiermasz świąteczny pod patronatem rady Rodziców oraz licytacja ozdób świątecznych, prowadzona przez pana Kordiana Zamojskiego. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostaną przekazane przez na zabieg i kosztowną rehabilitację jednego z uczniów naszej szkoły, przed którym stoi szansa na życie bez wózka. Zebrana kwota w wysokości świadczy o ogromnej hojności i wrażliwości serca całej naszej społeczności szkolnej, za którą w imieniu potrzebującego chłopczyka bardzo dziękujemy.

Julia Bystrońska – uczennica III B
Monika Słupska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.