Ósemka kuźnią przyszłych prawników

Choć niewielu młodych ludzi zdaje sobie z tego sprawę, zagadnienia prawne dotykają ich każdego dnia niemal w każdym aspekcie życia – zakup bułki na śniadanie w sklepiku szkolnym jest zawarciem umowy kupna-sprzedaży, codzienne uczęszczanie do szkoły to realizacja obowiązku szkolnego, pożyczenie książki koleżance z klasy to zawarcie umowy użyczenia. Przykłady można mnożyć. Młodzież nie zastanawia się nad tym, dopóki nie pojawią się problemy, wtedy część z nich odkrywa ze zdziwieniem, że choć nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych, to jednak prawu nie tylko podlega, ale zgodnie z prawem ponosi odpowiedzialność za swoje działania. Dlatego nabywanie podstawowej wiedzy o prawie jest tak ważnym elementem edukacji.
W roku 2019 Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych zorganizowało IV. edycję Konkursu Wiedzy o Prawie, którego celem jest właśnie pogłębienie wiedzy o prawie oraz wzrost świadomości prawnej dzieci i młodzieży, a także kształtowanie postaw szacunku do prawa.


Zakres tematyczny konkursu jest obszerny i obejmuje zagadnienia z prawa konstytucyjnego, cywilnego, karnego, ochrony praw dziecka, praw konsumenta a nawet praw autorskich. Udział w tym konkursie stanowi prawdziwe wyzwanie dla nastolatków, jednak pięcioro uczniów naszej szkoły podjęło rękawicę i pod koniec marca, pod okiem mgr Katarzyny Wysockiej, rozpoczęło przygotowania do startu.
Pierwszy etap konkursu odbył się 08/04/2019 w formie testu on-line i wzięło w nim udział 486 uczniów z całego kraju. Odpowiedź na 50 pytań testowych zajęła reprezentantom Ósemki niespełna 10 minut, zaś uzyskane wyniki były o 10 punktów wyższe od średniego wyniku wynoszącego 37,36 punktu. Uczniowie naszej szkoły bez najmniejszego problemu w pełnym składzie awansowali do etapu okręgowego konkursu, który odbył się 25/04/2019 w siedzibie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu.
Etap okręgowy stanowił podwójne wyzwanie dla uczestników konkursu, ponieważ obok pytań testowych pojawił się do rozwiązania kazus. Uczniowie stanęli wobec konkretnego problemu prawnego, jakie możemy napotkać w życiu codziennym. Ich zadanie polegało na opisaniu zgodnego z prawem zachowania w danym przypadku oraz powołania się na odpowiednią normę prawną. Obok kazusu każdy z uczestników losował zagadnienie prawne, które musiał omówić. Dodatkową trudnością był fakt, że zarówno rozwiązanie kazusu, jak i omówienie wylosowanego zagadnienia przebiegały w formie odpowiedzi ustnej składanej przed komisją składającą się z radców prawnych, którzy dokładnie sprawdzali poziom wiedzy uczestników zadając mnóstwo pytań dodatkowych.
Po kilku stresujących godzinach komisja podjęła decyzję dotyczącą klasyfikacji końcowej etapu okręgowego konkursu. Reprezentanci Ósemki zdominowali ten etap, zajmując cztery pierwsze lokaty. Należy dodać, że różnice pomiędzy poszczególnymi uczestnikami były naprawdę symboliczne, co świadczy jedynie o ich wysokich kompetencjach i ogromie pracy włożonym w przygotowania.
Na miejscu czwartym uplasowała się Hania Górska, miejsce trzecie zajął Kacper Kowalik, drugie miejsce zajęli ex aequo Amelia Jaroszuk oraz Dawid Smoliński, natomiast miejsce pierwsze i awans do krajowego finału konkursu wywalczyła Hania Skowronek z klasy 7b.
Ogólnopolski Finał IV Edycji Konkursu Wiedzy o Prawie odbędzie się 22 maja w Warszawie.
Jesteśmy dumni z wyników osiągniętych przez naszych uczniów w kolejnym już roku!


Katarzyna Wysocka

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.