W przyjaźni z Tourette’em – w Ósemce

26 września 2019r. gościem w Szkole Podstawowej nr 8 w Brzegu był Bartosz Wojtkowski, prelegent warsztatów „Zawsze nazywam zespół Tourette’a, szczerze, wesoło i z dystansem”. Jak sam mówił podczas spotkania, jest dotknięty zespołem Tourette’a i zmaga się z tym od dwunastego roku życia. „Na początku, z powodu mojej choroby, miałem ciągle problemy. Ludzie schodzili mi z drogi, gdy zaczynałem nagle wykrzykiwać różne wyrazy,

gestykulować – opowiada Bartek. – Kiedyś zatrzymali mnie na ulicy policjanci, bo uznali moje zachowanie za wybryk chuligański. Dopiero jak atak minął, spokojnie im wytłumaczyłem, że cierpię na Zespół Tourette’a i co to za choroba. Teraz mam spokój”- dodaje nasz specjalny gość. Bartosz jest osobą bardzo społeczną, otwartą i zdystansowaną do siebie. Nie wstydzi się tego, że jest chory, chętnie o tym opowiada i dzieli się swoimi odczuciami i doświadczeniami. Na spotkaniu w Ósemce w bardzo ciekawy sposób wytłumaczył, co to za choroba i na jakie trudności napotykają ludzie, którzy na co dzień musza z nią żyć. Osoby dotknięte zespołem Tourette’a zachowują się w różny sposób, jedni krzyczą, inni przeklinają, jeszcze inni machają głowami albo pochrząkują. Na takie reakcje swojego organizmu osoby te nie mają wpływu. W wielu przypadkach paraliżujący jednak bywa strach przed wstydem i reakcją społeczności.
Prelekcja Bartosza wzbogaciła wiedzę młodzieży na temat codziennego funkcjonowania osób z Zespołem Tourette’a, ich potrzeb i problemów. Gość Ósemki zwrócił uwagę na potrzebę zrozumienia i akceptacji społecznej osób z różnymi dysfunkcjami, które pomimo swych trudności komunikacyjnych – są szczęśliwe, osiągają w życiu sukcesy edukacyjne, zawodowe i rodzinne. Dzieci miały możliwość poznania historii z życia kilku osób, które potwierdzają, że z tą chorobą można normalnie żyć, jednak jest to trudne i obarczone walką z akceptacją siebie każdego dnia.
Uczniowie wykazali się dużą dojrzałością i tolerancją. Podczas prelekcji panowała zupełna cisza, a na twarzach dzieci widać było skupienie, zainteresowanie i przejęcie. Pod koniec spotkania była możliwość zadawania pytań do prowadzącego, co spotkało się z dużym odzewem uczniów. Padło wiele ciekawych, dojrzałych i trudnych pytań, na które Bartek chętnie i skrupulatnie odpowiadał. Jak wiadomo – ciekawe spotkania są zawsze zbyt krótkie, więc i to zakończyło się zbyt szybko. Wszyscy przekonaliśmy się, że prelekcje są najlepszą formą przekazywania wiedzy dla młodzieży. Spotkanie na żywo z tak otwartą i odważną osobą jak Bartek było dla naszych uczniów prawdziwą lekcją życia. Warto dodać, że Bartek Wojtkowski został koordynatorem projektu Tourette de Pologne, który pomaga ludziom z tym syndromem. Ponadto Bartek jest laureatem 20-tego ogólnopolskiego konkursu „Ośmiu Wspaniałych”. Ze swoimi wykładami, podobnymi do tego spotkania w Ósemce, jeździ po całej Polsce. Bardzo dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia i za ciekawą lekcję o inności, tolerancji i akceptacji.

Marzena Szewczyk 
psycholog w PSP nr 8 w Brzegu

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.