Jesienna wycieczka klasy 1a, 2a, 2b i 2c do lasu w Kurzniach

 I znów jesień – piękna, kolorowa, a my jak co roku wybraliśmy się na wycieczkę do lasu, aby podziwiać piękno naszej przyrody. Gdy przyjechaliśmy na miejsce nasi zaprzyjaźnieni leśnicy już na nas czekali. Po przywitaniu Pani Leśnik Magdalena Wincer powiedziała dzieciom w jakim celu dzisiaj spotykamy się i co będziemy robić.

Otóż ten dzień na przyjazd do lasu został wybrany nieprzypadkowo, ale dlatego ponieważ jest dniem Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata, w tym roku pod hasłem „NIE ŚMIECIMY – SPRZĄTAMY – ZMIENIAMY!”.

 Głównym celem naszej wycieczki było ukazanie dzieciom skutków zaśmiecania „ świata” i wyjaśnienie konieczności ochrony środowiska. Po krótkim objaśnieniu co będziemy robić wszyscy dostali rękawice i kolorowe worki, po czym dzieląc się na trzy zespoły wyruszyliśmy – oczywiście każdy grupa w inną stronę – posprzątać las. Nasz udział w sprzątaniu lasu nie przeszkadzał również w oglądnięciu szkółki leśnej, w podziwianiu przeróżnych gatunków drzew, roślin i zwierząt, w zobaczeniu różnorodności szaty roślinnej lasu: drzew iglastych, liściastych, krzewów, mchów i runa leśnego.

 Po długiej wędrówce wróciliśmy na umówione miejsce, gdzie czekała na nas niespodzianka, a mianowicie kiełbaski z grilla. Dzieciaki pełne dobrego humoru, z dużym apetytem zjadły przygotowany posiłek i korzystając z pięknej pogody pobiegły bawić się wokół domku myśliwskiego, który jest otoczony z każdej strony piękną leśną roślinnością. Ostatnim etapem naszej wycieczki było zrobienie pamiątkowego zdjęcia do którego zaprosiliśmy Panią Leśnik M. Wincer i Panów Leśników A. Andrzejczyka i J. Gomółkę oraz podziękowanie im za przeprowadzone lekcje w obrębie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

 Serdeczne podziękowania należą się też Kołu Łowieckiemu „ Odyniec” za udostępnienie Domku Myśliwskiego do przygotowania posiłku , Nadleśnictwu Brzeg, a w szczególności Nadleśniczemu Panu Bartłomiejowi Kastelikowi za umożliwienie w dogodnym czasie i w sprzyjających warunkach korzystania przez dzieci z naturalnych zasobów leśnictwa, a przede wszystkim z bezpośredniego obcowania z przyrodą.

 Otaczająca przyroda i wspaniałe krajobrazy wzbudziły w dzieciach zachwyt, a zdobyte doświadczenia na pewno zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami.

Aleksandra Krężel

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.