Pasowanie na ucznia

  „Dziecko jest jutrem …”
 Janusz Korczak

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 w Brzegu tradycją stoi. Jednym z jej nieodzownych elementów jest uroczystość „Pasowania na ucznia”. I tak, jak co roku, w piękny październikowy dzień 14.10.2019r. pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Uroczystość została zorganizowana przez wychowawców klas pierwszych Delfinę Tobiasz, Jolantę Hołysz, Annę Pączek, Barbarę Bąkowską oraz Leszka Listowskiego we współpracy z dyrekcją szkoły oraz rodzicami uczniów. Uczestniczyli w niej pracownicy szkoły, grono pedagogiczne, delegacje uczniowskie oraz rodzice i dziadkowie.

Zaszczycili nas także swoją obecnością zaproszeni goście: zastępca burmistrza Brzegu Bartłomiej Kostrzewa, radna Rady Miejskiej Renata Listowska, kierownik Klubu Wojskowego Jana Koronkiewicz, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Magdalena Kłoda, przewodnicząca Rady Rodziców Aleksandra Głowik.

Przygotowania do występu trwały już od września, kiedy to rozpoczęliśmy swoją wspólną szkolną przygodę. Pierwszaki, pod okiem swoich wychowawców, ochoczo pracowali podczas prób, szlifowali swoje talenty recytatorskie, muzyczne i taneczne. Program artystyczny, przygotowany przez pierwszoklasistów, w bajkowy sposób podkreślał wartości społeczne, życiowe. Uczył mądrości życia, nie tylko szkolnego. Postaci zwierząt m.in. pszczółki, mrówki, konika polnego w radosnych i muzycznych akcentach poprowadziły pierwszaków przez meandry szkolnego życia. Opowiadały o pracowitości, wytrwałości, odwadze… Kulminacją i zarazem najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez uczniów uroczystej przysięgi. Pasowania dokonał nasz gość – zastępca burmistrza Brzegu Bartłomiej Kostrzewa wraz z dyrektorem szkoły Lucyną Bończak. Uczniowie zostali pięknie przystrojeni kolorowymi biretami, a rodzice wręczyli im wymarzone upominki. Z-ca Burmistrza Bartłomiej Kostrzewa w swoim wystąpieniu podkreślił wysoką rangę zawodu nauczyciela przytaczając sentencję męża stanu Jana Zamoyskiego „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” oraz przytoczył stare polskie powiedzenie „ Obyś cudze dzieci uczył” świadczące o tym, że od dawien dawna ludzie zdawali sobie sprawę, że praca nauczyciela jest niezwykle trudna. Ponadto w tym szczególnym dniu dziękując wszystkim pracownikom szkoły złożył najserdeczniejsze życzenia. Dyrektor szkoły w swoim wystąpieniu zaakcentowała, że nasza szkoła z dużym sukcesem kształci uczniów z przeróżnym potencjałem, ale i uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Jak praktyka szkolna pokazuje, wszyscy zyskują na tej różnorodności, wszyscy prędzej czy później odnoszą sukcesy -bo my jako szkoła stawiamy na wysoko wykwalifikowanych nauczycieli, mocno zaangażowani w swoją codzienną pracę,  pełnych pasji, entuzjazmu, empatii, cierpliwości ale i konsekwencji i odpowiedzialności. Stawiamy również na dobrą i bliską współpracę z rodzicami naszymi partnerami wspierającymi nas we wszystkich działaniach.
Zwróciła również uwagę, że bycie rodzicem w XXI wieku to w wielu przypadkach odmiana sportu ekstremalnego. Ważne jest by w świecie szeroko rozumianego przesytu wychowywanie dziecka było jedną  z najważniejszych aktywności rodziców. Wszystkim pracownikom szkoły życzyła, aby odradzał się należny nam autorytet społeczny.
 Uroczystość „Pasowania na ucznia” to także bardzo ważny czas dla rodziców, którzy wraz z dziećmi rozpoczynają nowy etap w życiu. Muszą zmagać się z nowymi obowiązkami, wyzwaniami. Muszą wdrażać swoje pociechy do systematyczności i obowiązkowości. Umacniać w nich poczucie wartości wiedzy w życiu każdego człowieka. Dlatego też i oni złożyli uroczyste przyrzeczenie, aby dochować tych wszystkich wartości i prawideł. W dalszej części spotkania dzieci otrzymały także życzenia od przedstawicieli Szkolnego Samorządu Uczniowskiego. Starsi uczniowie życzyli wszystkim pierwszoklasistom powodzenia na szkolnej drodze, zapewniali o swojej pomocy, wsparciu  i życzliwości. To miły akcent, który umacnia więzi i solidaryzuje pokolenia naszych uczniów.

            Nie można zapomnieć, że 14.10.2019r. to także dzień, w którym odbywają się obchody Dnia Edukacji Narodowej. Nasi mali artyści złożyli całemu gronu pedagogicznemu oraz wszystkim pracownikom administracji i obsługi serdeczne życzenia oraz podziękowania za codzienny trud, wysiłek, zapał i zaangażowanie. Podarunkiem był taniec „Trojak” w wykonaniu grupy tanecznej złożonej z pierwszoklasistów oraz kosz pełen jesiennych jabłek z pięknym przesłaniem, mówiącym o tym, że „Nauczyciel jest nośnikiem wartości”. Mamy nadzieję, że wdzięczne wykonanie tańca i ten owocowy podarek ujęły serca naszych wszystkich gości.

            Żegnając się z Państwem, chciałabym jeszcze nawiązać do cytatu, który ozdabia początek tego artykułu, a który niesie tak ważne i ponadczasowe przesłanie. Jak powiedział Janusz Korczak „Dziecko jest jutrem…” i trudno się z nim nie zgodzić. To do dzieci należy przyszłość. To one będą pisały nowe karty życia. Aby były one piękne i wartościowe, już teraz trzeba je kształtować, modelować i ubierać w kolorowe i radosne barwy. To dużo zadań dla nauczycieli, wychowawców, ale przede wszystkim rodziców naszych „dzieci jutra”.

Z belfrowskim pozdrowieniem
Anna Pączek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.