Ósemka- PAMIĘTA

Końcówka października to szczególny czas, gdy nasze myśli kierują się w stronę tych, którzy odeszli. Są wśród nich zarówno nasi bliscy, jak i znajomi, nauczyciele, wielkie postacie świata kultury i nauki, które odeszły, jak również lokalni bohaterowie.

W 2019 roku wypadała 80. rocznica wybuchy II wojny światowej oraz 75. Rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Upływający czas zamazuje wspomnienia czasów wojny i okupacji, odchodzą bezpośredni uczestnicy tamtych zdarzeń, naoczni świadkowie okrucieństwa i bezwzględności człowieka wobec drugiego człowieka. Kultywowaniu pamięci o trudnych czasach wojny, a zwłaszcza o jej bohaterach, służyła akcja Szkoła Pamięta, której patronował Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.

Kulminacja działań w ramach akcji zbiegła się w czasie z corocznym odwiedzaniem brzeskich cmentarzy przez członków Samorządu Uczniowskiego. Jak co roku delegacja Ósemki odwiedziła groby zmarłych pracowników szkoły, uczniów i przyjaciół, którzy odeszli, stawiając znicz – symbol naszej pamięci.

Uczniowie naszej szkoły nie tylko odwiedzili groby osób związanych z Ósemką, ale również miejsce pamięci o ofiarach OUN i UPA, co było pretekstem do rozmowy o rzezi wołyńskiej i skomplikowanych stosunkach polsko-ukraińskich.

Nie zapomnieliśmy również o grobach zaniedbanych, rzadko odwiedzanych. Papież Jan Paweł II zwykł mawiać, iż dzieci i młodzież sią przyszłością świata i narodu, jednak kilkadziesiąt lat temu wiele dzieci umierało krótko po przyjściu na świat, sektory małych mogił, znajdują się na każdym cmentarzu i budzą głęboki smutek w każdym, kto na nie spogląda. Nasi uczniowie postanowili oddać hołd dzieciom, które nigdy nie miały możliwości pójścia do szkoły oraz ich rodzicom, którzy ponieśli niewyobrażalną stratę. Osoby, których dzieci zmarły na początku lat siedemdziesiątych, dziś są w wieku naszych dziadków i pradziadków, niejednokrotnie nie mogą zając się grobami swoich dzieci, tak jakby tego pragnęły dlatego członkowie Samorządu Uczniowskiego dołożyli starań by uprzątnąć małe groby i zostawić tam światełko świadczące o naszej pamięci.

Lokalnych bohaterów upamiętniła również mgr Katarzyna Wolak przygotowując okolicznościową gazetkę o ojcu Maksymilianie Kolbe, który choć nie pochodził z Brzegu, to w historii naszego miasta zajmuje szczególne miejsce. Właśnie w Brzegu po zakończeniu wojny zamieszkał ocalony w Auschwitz  przez ojca Kolbe Franciszek Gajowniczek. Najwyższa ofiara bohaterskiego franciszkanina pozwoliła Franciszkowi Gajowniczkowi przeżyć okrutne czasy wojenne i dawać świadectwo nie tylko bestialstwu ludzi w latach okupacji, ale przede wszystkim ich bezinteresownej dobroci i gotowości do poświęceń z drugiej strony.

Miejsca związane z historią drugiej wojny światowej odwiedziła również klasa 6c wraz z wychowawcą mgr Kordianem Zamojskim. 26 października Szkolne Koło Historyczno-Turystyczne pokonało rowerami trzydziestokilometrową trasę wokół Brzegu składając hołd bohaterom pomordowanym w Katyniu, księdzu Jerzemu Popiełuszce, pomordowanym przez hitlerowców czeskim patriotom, których groby znajdują się w okolicy naszego miasta. Uczniowie uczcili minutą ciszy bohaterów oraz zaświecili znicze, jako symbol naszej pamięci. Wycieczka była również okazją do rozmowy o najnowszej historii Brzegu i pacyfikacji robotników w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Kolejnym przystankiem na drodze szóstoklasistów był kościół pw. Św. Jakuba w Małujowicach połączony z miniwykładem o historii Śląska Opolskiego. Cel inicjatywy, aby zwrócić uwagę młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności został przez nasza szkołę osiągnięty.

Katarzyna Wysocka
Kordian Zamojski

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.