Polska to taka kraina, która w sercu się zaczyna

Listopad to miesiąc szczególny dla Polaków. Z jednej strony czas zadumy, zamyślenia, wracania pamięcią do osób bliskich, które były zawsze z nami, a których zabrakło w naszym życiu, ale nieustannie są w naszych sercach. Z drugiej strony to czas radosny, bo łączy się z wydarzeniami z 1918 roku, dzięki którym jesteśmy wolnymi ludźmi, żyjącymi w niepodległym państwie. To wydarzenia sprzed 101 lat spowodowały, że dziś możemy mówić w ojczystym języku, uczyć się polskiej historii, poznawać polską literaturę.

Mimo iż od wydarzeń, dzięki którym po 123 latach nasz kraj powrócił na mapę Europy, minęło już ponad stulecie, w listopadzie obchody kolejnych rocznic odzyskania niepodległości wzbudzają w naszych sercach i umysłach nutkę nostalgii, powodują, iż wracamy pamięcią do historii naszego kraju, do tych, którzy oddali własne życie, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju.

Aby uczcić 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez nasze państwo, 8 listopada o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie i pracownicy Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Brzegu odśpiewali cztery zwrotki naszego hymnu państwowego, włączając się tym samym w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”. 
13 listopada w murach naszej szkoły odbył się VI Koncert Pieśni Patriotycznej. Od zeszłego roku nosi on imię Kaliny Łukaszów, wieloletniego pracownika naszej „Ósemki” i współorganizatorki wcześniejszych edycji Konkursu. W tym wyjątkowym przedsięwzięciu wzięła udział cała społeczność uczniowska oraz grono pedagogiczne, śpiewając piosenkę „Róża i bez”, która pochodzi z filmu „Jak rozpętałem II wojnę światową”. Tegoroczny koncert został zorganizowany pod hasłem „Polska to taka kraina, która w sercu się zaczyna”.

 Taka konwencja pozwoliła wszystkim obecnym przypomnieć sobie najważniejsze etapy kształtowania się Polski jako państwa od czasów Mieszka I po współczesność, ale również dopasować pewne wydarzenia historyczne do pieśni, które tego dnia wybrzmiały z ust, a przede wszystkim serc naszych uczniów i nauczycieli. W ten sposób daliśmy wyraz naszej miłości do Ojczyzny, a także oddaliśmy hołd wszystkim poległym w walce o jej wolność Polakom. Nasze zmagania konkursowe oceniało jury w składzie:
– pan doktor Tomasz Greniuch – naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu,
– pani Jana Koronkiewicz – Kierownik Klubu Wojskowego w Brzegu,
– pani Joanna Bilowicka – specjalista do spraw artystycznych,
– pani Krzysztof Szary – komendant Straży Miejskiej w Brzegu,
– pani Renata Stec – prezes brzeskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego,
– pan Paweł Łukaszów,
– pani Aleksandra Głowik – przewodnicząca Rady Rodziców.
W imieniu dowódcy 1.Pułku Saperów obecny był chorąży Bogusław Barański.

Nad oprawą muzyczną czuwał nasz szkolny akustyk Szymon Węgier wraz z panią Katarzyną Głuską. Koncert poprowadzili Zofia Mączka i Maksymilian Soroczyński z klasy 5 c. Wszystkie klasy zaprezentowały, wraz ze swoim wychowawcą, przydzieloną wcześniej pieśń patriotyczną lub taniec narodowy. Poziom prezentacji, jak co roku, był bardzo wysoki, jednak jury w każdym z występów dostrzegło walory, które zasługiwały na szczególne wyróżnienie. I tak jedne klasy zostały wyróżnione za patriotyzm widoczny w wykonanym utworze, inne za walory artystyczne swojego występu, a jeszcze inne za indywidualność sceniczną.

Wszystkie klasy zostały nagrodzone pięknymi dyplomami, a także nagrodami, których sponsorem był Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu. Prezentującym swoje umiejętności wokalne i taneczne klasom i wychowawcom serdecznie gratulujemy – wytrwałości, ciężkiej pracy, ale przede wszystkim pięknej postawy, pełnej szacunku i miłości dla Ojczyzny.

W szkolne obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości włączyli się również najmłodsi uczniowie naszej szkoły, którzy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne. Uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi wychowawcami zaśpiewali hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego”, uczniowie klas drugich z wychowawcami – pieśń „Przybyli ułani”, a klas trzecich „Serce w plecaku”. Szkolne obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę wzbogacił również występ naszego gościa, którym była pani Anna Książek, która wraz z dyrektor Lucyną Bończak, zaśpiewała piosenkę „Czerwone słoneczko” poświęconą powstaniom śląskim. Pani Książek zaśpiewała również utwór „Niepodległa, niepokorna”, który był ulubionym utworem patriotycznym naszej koleżanki Kaliny Łukaszów.

Listopadowe obchody kolejnych rocznic odzyskania niepodległości przypominają nam, jak wiele zawdzięczamy naszym przodkom, tym, którzy walczyli o naszą ojczyznę, oddając za nią życie, a także tym, którzy dbali o jej rozwój kulturalny, gospodarczy. Ważne jest jednak, abyśmy byli patriotami na co dzień, a nie tylko od święta. Nie zawsze chodzi tu o patriotyzm pisany przez wielkie „P”, zazwyczaj będą się tu liczyć drobne gesty, szacunek wobec symboli narodowych, poznawanie polskiej historii, literatury.

Katarzyna Wolak

Poniżej mini galeria zdjęć z występów:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.