Wycieczkowo w 4a i 4c

Trudny rok zdalnego nauczania postanowiliśmy zakończyć wspólnymi wyjazdami. Niestety, ze względu na sytuację epidemiczną, nie mogliśmy wybrać się na odkładany od roku wyjazd kilkudniowy, w jego miejsce wychowawcy klas zorganizowali dwa jednodniowe wypady.

7 czerwca odwiedziliśmy opolskie ZOO. Celem nadrzędnym było oczywiście wspólne spędzenie czasu na świeżym powietrzu, jednak nie był to cel jedyny. Spora dawka wiedzy o zwierzętach zamieszkujących naszą planetę, poznanie misji, jaką pełnią ogrody zoologiczne oraz nauka odpowiedzialności i samodzielności znalazły się również na naszej liście.

Czym różni się uchatka od foki? Jakiego koloru brzuch ma traszka japońska? Jak długo żyją jaguary? To tylko niektóre z zadań, które miały do rozwiązania zespoły w klasie 4a. Przy okazji ich rozwiązywania uczniowie uczyli się współpracy w małych grupach, poszukiwania informacji a także, wyszukiwania informacji w internecie – ryś, jak na złość chował się w krzakach, a zadanie rozwiązać było trzeba. Młodzież wykazała się również kreatywnością i by zaoszczędzić czas na szaleństwa w parku linowym nawiązała współpracę międzyzespołową wymieniając się zdobytymi informacjami.

Z samodzielności i odpowiedzialności czwartoklasistom należy wystawić oceny celujące: wszyscy punktualnie stawiali się w punktach zbiórek, pilnowali siebie wzajemnie, nikt niczego nie zgubił, a humor dopisywał wszystkim, zwłaszcza że w ZOO dostępne były TE lody 

17 czerwca postanowiliśmy udowodnić, że młodzież jest w formie. Wartą 11 punktów GOT trasę na najwyższy szczyt Gór Sowich, czyli Wielką Sowę, rozpoczęliśmy w Walimiu. Szybko się okazało, że pogłoski o dramatycznym spadku sprawności fizycznej u nastolatków nie dotyczą uczniów klas 4a oraz 4c. Niczym w Tour de Pologne nasza grupa podzieliła się na grupę uciekającą i grupę pościgową. Dwudziestka czwartoklasistów znacznie odskoczyła, przemykając strome i męczące podejścia z gracją kozic, a las rozdzierał co chwilę okrzyk Pani Wysockiej „WOLNIEJ!”. W połowie drogi dla wszystkich stało się jasne, że jeśli każdy ma się bawić dobrze, to należy wyciągnąć natychmiastowe wnioski i wprowadzić korekty do planu wyprawy. Najkrócej rzecz ujmując, jak rasowi innowatorzy przepracowaliśmy błąd i zdecydowaliśmy się na podział i zdobycie Wielkiej Sowy dwiema trasami.

Grupa uciekająca wylała sześć litrów potu więcej, by na szczycie zameldować się niemal w samo południe, zadając kłam informacjom zamieszczonym na tabliczkach PTTK. Trasa została pokonana przez nas w 1:45h, czyli o 20 minut krócej niż przewidywany czas wejścia, a warto dodać, że kierowaliśmy się zasadą „idziemy tempem najwolniejszego”. Uczniowie mieli okazję poćwiczyć odpowiedzialność za współtowarzyszy wędrówki, bardzo pilnowali, byśmy szli grupą i by każdy był widzialny i słyszalny dla pozostałych. Od połowy drogi Pani Małgorzata Łanocha i Pani Kasia Wysocka szły już w grupie prawdziwych, odpowiedzialnych turystów, kłaniających się spotkanym po drodze wędrowcom.

Grupa pościgowa pod opieką Pani Edyty Tyczko i Pani Małgorzaty Habrych ,dla odmiany, wybrała trasę czarno-niebieską przez Borsucze Wzgórze i Wronce, tym samym dotarła na szczyt ok. 13:30 za to bogatsza aż o 7 tys. kroków, co oznacza, że pokonali o 3,5 km więcej od pierwszej grupy.

Satysfakcja ze zdobycia szczytu w obu grupach była taka sama, czyli absolutnie ogromna. Świętowaliśmy piekąc nad ogniskiem przyniesione w plecakach kiełbasy, robiąc pamiątkowe fotografie i dzieląc się wrażeniami ze szlaków. Wielu z nas miało jeszcze siłę wdrapać się pod opieką Pani Kasi Wysockiej na wieżę widokową, by z góry spojrzeć na pokonane trasy.

Na przełęczy Sokolej zameldowaliśmy się o 15:30 skąd odebrał nas przesympatyczny Kierowca i bezpiecznie odtransportował zmęczoną, wesołą i pachnącą ogniskiem gromadę pod szkołę.

Wiele się dowiedzieliśmy o sobie przy okazji tego wyjazdu, nauczyliśmy się kilku zasad obowiązujących w górach, wyciągnęliśmy sporo wniosków na przyszłość, a niektórzy postawili niezręczne pytanie: „To na  jaką górę teraz pojedziemy?”.

No właśnie, na jaką?

                                                                                                                      mgr Kasia Wysocka

                                                                                                                      mgr Edyta Tyczko

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.