Narodowe Czytanie w Ósemce

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych dzieł literatury polskiej. W 2012 r. zainicjował ją i objął patronatem ówczesny prezydent Bronisław Komorowski. Przedsięwzięcie od początku miało bardzo szczytne cele: upowszechnianie wielkich dzieł klasyki polskiej, podkreślenie wagi dbałości o polszczyznę oraz wzmacnianie poczucia tożsamości i wspólnoty narodowej.

Przez dekadę Polacy czytali wspólnie: „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, dzieła A. Fredry, „Trylogię” H. Sienkiewicza, „Lalkę” B. Prusa, „Quo vadis”  H. Sienkiewicza, „Wesele” S. Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” S. Żeromskiego, „Nowele polskie”, a w zeszłym roku „Balladynę” J. Słowackiego. Lekturą jubileuszowej    10. odsłony Narodowego Czytania była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. 

Utwór, który Zapolska napisała w niecałe trzy tygodnie, bardzo szybko stał się niezwykle popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Głównym problemem tej tragifarsy jest kryzys moralności mieszczańskiej na początku XX wieku, ukazany na przykładzie rodziny Dulskich, szczególnie postaci tytułowej, ograniczonej, obłudnej i egoistycznej właścicielki czynszowej kamienicy. Popularność komedii sprawiła, że „dulszczyzna”, weszła na stałe do języka potocznego i  stała się powszechnie używanym synonimem kołtunerii moralno-obyczajowej, zacofania i zakłamania drobnomieszczańskiej społeczności. Znakomita  kompozycja, doskonała charakterystyka postaci  oraz uniwersalne przesłanie moralne to niezaprzeczalne walory sztuki, które zapewniły jej trwałe miejsce w kanonie wybitnych dzieł literatury polskiej. Nie dziwi więc, że „Moralności pani Dulskiej” została wybrana jako lektura jubileuszowej edycji. 

W sobotę 4 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie pan prezydent Andrzej Duda z małżonką zainaugurowali tegoroczne Narodowe Czytanie.

Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 – Lucyna Bończak i Iwona Kiesińska, nauczyciele,  uczniowie, a także rodzice i niepedagogiczni pracownicy szkoły od początku włączali się w tę ogólnopolską akcję. Również w tym roku Ósemka wzięła w niej udział. Ponieważ 4 września to dzień wolny od zajęć szkolnych, wspólne czytanie celebrowano  w piątek  3 września.

Uczniowie pod bacznym okiem nauczycieli polonistów i historyków: T. Medyńskiej – Aporowicz, W. Tworowskiej, M. Słupskiej, K. Wolak i K. Zamojskiego przygotowali ekspozycję przedstawiającą wnętrze mieszczańskiego domu z początku XX w. Na uwagę zasługiwały stylowe meble, zastawa i bibeloty z epoki oraz piękne wydanie dramatu. Całości dopełniła bogata pod względem merytorycznym i artystycznym prezentacja przedstawiająca sylwetkę autorki oraz materiały dotyczące różnych inscenizacji dzieła. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się fotografie z przedstawienia wystawionego w 2012/13 r. przez młodzież naszej szkoły pod kierunkiem p. Moniki Słupskiej. Dzięki temu uczniowie oglądający ekspozycję mogli choć na chwilę oczami wyobraźni przenieść się do salonu pani Dulskiej i poczuć klimat lwowskiego mieszkania z początku ubiegłego wieku. 

Ze względu na pandemię i konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa w tym roku wspólne czytanie lektury odbywało się w klasach na lekcjach języka polskiego, a nie w holu, gdzie zwykle gromadziła się społeczność szkolna. Nauczyciele przypomnieli uczniom genezę akcji, postać Gabrieli Zapolskiej, a także w przystępny sposób problematykę utworu. Wspólna lektura fragmentów sztuki i dyskusje  dotyczące aktualności poruszanego problemu  skłoniły zarówno uczniów jak i nauczycieli do osobistych refleksji.

Uczestnictwo Ósemki w ogólnopolskiej akcji czytania „Moralności pani Dulskiej” niezwykle płynnie wpisało się w realizację podstawowych kierunków polityki oświatowej na bieżący rok szkolny: „Wychowania do wrażliwości na prawdę i dobro. Kształtowanie właściwych postaw szlachetności, zaangażowania społecznego(…)  Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu edukacji klasycznej, (…) edukacji patriotycznej, nauczania historii oraz poznawania polskiej kultury, w tym osiągnięć duchowych i materialnych.” 

Teresa Medyńska – Aporowicz

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.