Uczniowie „Ósemki” w Warszawie w ramach projektu „Szkoła dla Innowatora”

            Uczniowie i nauczyciele klasy 8c z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Brzegu od dwóch lat uczestniczą w ministerialnym projekcie „Szkoły dla Innowatora”. W ramach tej inicjatywy młodzi ludzie wzięli udział w trzydniowej wycieczce zorganizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. W dniach 11 – 13 października uczniowie „Ósemki” wraz z p. Kordianem Zamojskim i p. Moniką Słupską wyruszyli do Warszawy.

Towarzyszyła im inna klasa 8 z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Szprotawie pod opieką nauczycielek – p. Olgi Tórz-Wciórki oraz Małgorzaty Buchowskiej. Wyjazd był zaplanowany i stanowił realizację dobrych praktyk integracyjnych  stosowanych w projekcie innowacyjnym.

            Stolica przywitała nas słoneczną, choć rześką pogodą, która w pełni pozwoliła zrealizować zaplanowany program wycieczki. Przewodnik ciekawie opowiedział historię Warszawy, oprowadzając nas po Starym Mieście skąpanym cudownie w październikowym słońcu. Podziwialiśmy kamienice i kościoły na Krakowskim Przedmieściu, Pomnik Małego Powstańca, Syrenkę, Barbakan. Poznaliśmy także historię wielu architektonicznych zabytków. Warszawską panoramę mogliśmy podziwiać z wieży widokowej Pałacu Kultury i Nauki. Wielkim zainteresowaniem młodzieży cieszyły się wizyty w Muzeum Komputerów, gdzie mogliśmy zagrać w Tetris, Mario Kard, River Ride na takich komputerach, jak Comodore, Sega czy Nintendo. Wzięliśmy udział w wystawie Cosmos Discavery, która zawierała ciekawe eksponaty, między innymi autentyczne skafandry i elementy techniczne z wypraw kosmicznych. Głęboko w pamięci zapadnie nam również zwiedzanie Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Mogliśmy zasiąść w fotelach Izby Senackiej i poznać pracę senatorów. Koniec naszej wycieczki wieńczyła wizyta w Planetarium Centrum Nauki Kopernik, gdzie obejrzeliśmy pokaz o zmieniającym się klimacie Ziemi. 

            Wycieczka zawierała w sobie wiele różnorodnych punktów. Widzieliśmy historyczne, ważne i kultowe miejsca w Warszawie, ale także poznaliśmy Warszawę nowoczesną, innowacyjną, otwartą na nowe technologie i młodych, utalentowanych ludzi, pełnych pasji i umiłowania nauki. Być może  ktoś z tych młodych ludzi odwiedzających stolicę będzie się w niej kształcił, pracował i tworzył nową przyszłość, a kompetencje, które zdobywa w ramach projektu „Szkoła dla Innowatora”, okażą się kluczem do mniejszego lub większego sukcesu.

Monika Słupska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.